• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 05:19Güneş 06:44Öğle 13:02İkindi 16:27Akşam 19:10Yatsı 20:30
  • 18°C Kocaeli
  • 23°C İstanbul
  • 20°C Ankara
  • 22°C Rize
 • BIST: 8039.18 0.48
 • Altın: 1681.03 0.46
 • Dolar: 27.1592 0.09
 • Euro: 28.926 -0.14

2021-2022 Mezuniyet Töreni Düzenlendi

GTÜ’de 2021-2022 akademik yılı Mezuniyet Töreni gerçekleşti.
2021-2022 Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Yoğun bir çalışma sürecinin ardından emeklerinin karşılığı olan diplomalarına kavuşan lisans ve lisansüstü mezunları, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde üst sıralarda yer alan GTÜ’den mezun olmanın heyecanını yaşadılar. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kocaeli Büyükşehir Başkan V. Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Işıl Kurnaz, Prof. Dr. Hasari Çelebi, Prof. Dr. Mahmut Durmuş, GTÜ Genel Sekreteri Nadir Yıldırım, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

diploma.jpeg

ÖĞRENCİLER ADINA KONUŞTU…

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölüm birincisi Abdullah Memişoğlu, mezunlar adına bir konuşma yaptı. Kendilerini yalnız bırakmayan ailelerine ve GTÜ Ailesine teşekkür ederek sözlerine başlayan Memişoğlu sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Hepimiz sınavlar, stajlar ve en çok da projelerle dolu zorlu yıllar geçirdik. Açıkçası hayatımın en zor ve keyifli beş yılını burada geçirdiğimi söyleyebilirim. Aldığım derslerin yanı sıra GTÜ çatısında projelerden girişimciliğe farklı alanlarda farklı hikayelerin parçası oldum. İlk akademik araştırmama da ilk girişimcilik serüvenime de burada başladım. Yeniliklerle dolu bu yolculuğumda birbirinden değerli insanlarla tanıştım. Kıymetli hocalarım, değerli arkadaşlarım ve tabi ki şu anda birlikte çalıştığım korkusuz ekip. Gebze Teknik Üniversitesi’nin son yıllarda hem ulusal hem de uluslararası akademik sıralamalardaki başarısı, üniversite sanayii iş birlikleri, özveriyle çalışan akademik kadrosu ve bizler sayesinde istikrarlı yükseliş gösterdiğini gördük. Bu başarıda emeği geçen herkese minnettarız. Bizler gibi gelecek nesillerin de bu istikrarlı yükselişi sürdüreceğine eminim.”

MEZUNLAR GTÜ TEMSİLCİLERİDİR

Mezunların, aldıkları diplomalarla hayatlarında yeni sorumluluklar ve görevler üstleneceklerini anımsatan Rektör Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, GTÜ’de alınan uluslararası yetkinlikteki eğitim sayesinde iş hayatındaki zorlukları emin adımlarla aşacaklarını ve tüm zorlukların üstesinden geleceklerini belirtti. Rektör Mantar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugünden itibaren sizler, Gebze Teknik Üniversitesi’nin birer temsilcisisiniz. Hem profesyonel hem de sosyal hayatınızda sergileyeceğiniz örnek davranışlarınız, başarılarınız ile üniversitenizi gururlandıracağınızı asla unutmayın. Mezun olduğunuz üniversitenin akademik olanaklarını en iyi siz biliyorsunuz. Üniversitemiz hem akademik hem de üniversite sanayi iş birliğinde hep birinci sırada olmuştur.

REKTÖR MANTAR, ÖĞRENCİ AİLELERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Rektör Mantar, öğrenci ailelerine hitaben, “Değerli Anne Babalar, bugün çocuklarınız eğitim hayatlarındaki en önemli aşamalardan birisini tamamladılar. Artık üniversite mezunu çocuklarınız var. Onların bugünlere gelmesinde sizlerin emeği yadsınamaz. Geleceğe daha da umutla bakmamızı sağlayan bu gençleri yetiştirdiğiniz için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Değerli anne babalar, bugün çocuklarınız Türkiye’nin ilk araştırma üniversitelerinden birisi olan Gebze Teknik Üniversitesi’nden mezun oluyor. Eğitim hayatları boyunca en iyi akademisyenlerden ders gördüler, Erasmus, Farabi gibi yurtdışı değişim programlarından faydalandılar. Üniversitemiz bünyesindeki yüksek teknolojik donanımlarına sahip laboratuvarlarda deneyler yapıp, bölgedeki Türkiye’nin en prestijli sanayi kuruluşlarında, firmalarda stajlarını tamamladılar. Sonunda bugün bu sahnede olmaya hak kazandılar. Değerli anne babalar, sizler ne kadar çocuklarınızla gurur duyuyorsanız, inanın biz de en az sizin kadar onlarla gurur duyuyoruz.” diye seslendi.

genel-1.jpeg

TÜRKİYE’NİN ŞARTLARI ÇOK İYİ

Öğrencilerin genel durumunun kendisini umutlandırdığını ifade eden Rektör Mantar, “Göreve başladığım günden itibaren beni en çok ziyaret edenler öğrencilerimiz olmuştur. Bilim, teknoloji, sosyal sorumluluk gibi alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerimiz eğitim öğretimin olmadığı şu günlerde üniversitemizde çalışmalarına devam etmekte, bizlerden destek talep etmektedirler. Kendi girişimleriyle yine tatil döneminde sosyal sorumluluk projelerini üniversitemiz ve belediyelerimizin destekleriyle gerçekleştiriyorlar. Öğrencilerimizin akademik ve sosyal etkinliklerinde bu gayretli çalışmaları beni umutlandırıyor. Gençlerimizin yurt dışına gitmeleriyle ilgili bir algı var. Üniversitemizin bulunduğu yakın bölgede; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK MARTEK Teknopark, Marmara Üniversitesi Teknoparkı, Teknopark İstanbul, GTÜ Teknoparkı, Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı ve yine sadece bu bölgede 2 binin üzerinde teknoloji şirketi var. Bu şirketlerde 30 bin civarında genç mühendis çalışıyor. Bu sistemin çıktılarını çok yakında göreceğiz. Böyle bir teknoloji hamlesinin oluşması dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkanları seferber etmesiyle mümkün olmuştur. Bir projeniz varsa devletimiz yüzde 50’den yüzde 80’e kadar hibe veriyor. KOSGEB, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı girişiminizi hayata geçirmeniz için yardım ediyor. Yeter ki projeniz olsun ve yenilikçi bir ürün geliştirin. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan devlet desteği yanınızda.” diye konuştu.

AKADEMİSYENLERİN EMEĞİ BOŞA GİTMEYECEK

Mezunların geleceklerinin şekillenmesinde en çok emekleri olan ve hep kendilerinin yanında olan akademisyenlerin verdiği emeklerin asla boşa gitmeyeceğini vurgulayan Rektör Mantar konuşmasını şöyle sonlandırdı, “Öğrencilerimizi eğitim sürecinde belki biraz zorladık ama bunun faydasını ilerde görecekler. Üniversitemizin akademik ve sosyal olarak dünyadaki gelişmiş üniversitelerden hiçbir farkı yoktur. Yurt sorununu gidermek için tüm kurumlar elinden geleni yapıyor, önümüzdeki yıl böyle bir yurt sorunu kalmayacak. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan imkanlar bu bölgede var. Aldığınız eğitimi ülkemiz ve milletimiz için en iyisini yapmakta kullanmanızı temenni ediyorum. Mezunlarımızın Allah yollarını açık etsin. Mezuniyetiniz hayırlı olsun”

prof.-dr.-haci-ali-mantar.jpeg

BAKAN YARDIMCISI ALPKAN GTÜ MEZUNU OLMANIN AYRICALIĞINA DEĞİNDİ

Mezuniyet töreninde konuşan Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Gebze Teknik Üniversitesi’nin mezunlarından biri olduğunu belirterek, “8 sene önce bıraktığımızın ötesinde çok ileriye gitmiş bir üniversite gördüm. Benim için de bir nostalji oldu. Ben de buranın doktora mezunuyum. Sahip olacağınız diploma çok değerli bir diploma. GTÜ, ülkemizin önde gelen araştırma üniversitelerinden birisi. Eğitimin araştırmanın ve sanayinin kalbinde bir yerde üniversite ve mezunlarımız da bunun ayrılmaz bir parçası” ifadelerini kullandı.

GTÜ ARAŞTIRMA VE SANAYİNİN MERKEZİNDE

İş dünyasında yeni bir hayat yeni bir insan ilişkisine yoğun bir şekilde mesai harcayarak gireceklerini belirten Alpkan, “İş hayatında aranan bir kişi olarak, becerileri, bilgileri ile üniversitesini, ailesini memleketini temsil eden sorumluluk bilincinde bulunduğu yere hizmet eden, üretilen mal ve hizmete katkı sunan, çalışma arkadaşlarına iyi bir takım arkadaşı kişiler olmanız, üniversitenizi Gebze'yi en iyi şekilde temsil etmenizi sağlar. Rektör hocamın da belirttiği gibi burada eğitim araştırma ve sanayinin merkezinde bulunuyoruz. İş hayatında performans yenilik ve üretim tarafında olmamızın yanında ‘soft skills’ denilen yeteneklerimizi de geliştirmemizin gerektiğine inanıyorum. Mezunlar üniversite ile bağlarını koparmayacaklar ve iş hayatında aranan bir kişi haline gelecekler. Bunlar bizi mutlu eder. Uyumlu, yenilikçi, sosyal sorumluluk sahibi çalışan kişiler olarak yenilikçi gelişimlerle kurumuna katkıda bulunun, kurumsal aidiyeti yüksek, topluma bağlılığı vatan sevgisi yüksek olan kişiler önem kazanıyor. Zaten sizler teknik becerilerinizi kazandınız. Mesleğinizi öğrendiniz ve bunu uygulayarak daha da ileriye götüreceksiniz. Bunun yanı sıra hem değerlerimiz hem de sosyal becerilerimiz de zaman içerisinde gelişecektir. İş hayatında insan ilişkilerinde etkileşime girdikçe sosyal becerilerimiz ikna etmek kabiliyetimiz müzakere yeteneğimiz liderlik kabiliyetimiz takıma uyumumuz örgütün dilini öğrenip konuşmamız ve oraya oryante olup uyum sağlamamız bizleri yavaş yavaş orta kademe yönetici durumuna getirecektir.”

ALPKAN GTÜ REKTÖRLERİNİ ANDI

GTÜ’ye çok iyi akademik ve yönetici kadrosu nasip olduğunu ifade ederek kurucu rektörden günümüze kadar üniversiteye emeği geçen rektörleri andı. Alpkan, “TÜBİTAK MAM’dan başlayıp İstanbul Teknik Üniversitesi geleneğiyle devam eden çok büyük bir potansiyeli barındırıyor. Diplomalarınızın arkasında bu potansiyel ve rafine edilmiş bilgi birikimi var. Bunun bilinciyle mezuniyetinizin hayırlı olmasını dilerim.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından isimlerinin okunmasıyla sahneye çıkan mezunlara bölümde dereceye girenlerden başlayarak Mezuniyet Belgeleri verildi. GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Işıl Kurnaz tarafından öğrencilere Mezuniyet Yemini edildi. Geleneksel kep atma etkinliğiyle program sona erdi. 

mezun-1-001.jpeg

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim