• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:33Güneş 06:07Öğle 13:08İkindi 16:54Akşam 19:58Yatsı 21:26
  • 19°C Kocaeli
  • 18°C İstanbul
  • 22°C Ankara
  • 20°C Rize
 • BIST: 9645.02 -0.50
 • Altın: 2438.899 -2.29
 • Dolar: 32.5157 0.06
 • Euro: 34.6137 -0.47

Taner Yıldız: "Moody's'in Kararına Katılmıyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatife çevirmesiyle ilgili olarak "Biz bu karara katılmıyoruz. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşme
Taner Yıldız: "Moody's'in Kararına Katılmıyoruz"

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatife çevirmesiyle ilgili olarak "Biz bu karara katılmıyoruz. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi, serbestleşmesi ve özel sektör eliyle büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen "15. Uluslararası Enerji Arenası" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, Uulslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin not görünümünü negatife çevirmesi ile ilgili bir soru üzerine “Moody’s’in Türkiye’nin görünümüyle alakalı bir düzenlemesi olduğunu anlıyoruz. Özellikle 17 Aralık’la başlayan süreçte siyasi istikrarı tehdit eden bir takım unsurlar ortaya çıkmıştır. 30 Mart seçimleri vatandaşımızın tercihini ortaya koymuştur. Türkiye siyasi istikrarını sürdürecek mi yoksa bitirecek mi? Vatandaşlarımız tercihini yaptı ve 30 Mart seçimleri sonucunda Türkiye’nin siyasi istikrarının sürdürülmesine karar verdi. 17 Aralık’tan sonra o hadiselerde sevinenler oldu. Ama ölçülebilir 120 milyar dolarlık hasarın belki de şuanki not görünümünü yapıyor Moody’s. Ama biz buna katılmıyoruz. Çünkü Türkiye özellikle 30 Mart seçimlerinden sonra gerek döviz fiyatlarındaki gerekse borsadaki ekonomik bütün göstergeleri satın almıştır ve doğru yönde satın almıştır. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Özellikle piyasanın serbestleşmesi ve özelleşmesiyle alakalı. Özel sektör eliyle büyümesi ile alakalı konulara kararlılığımızla devam edeceğiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE 30 MART’TAN SONRA YOLUNA DEVAM EDECEK”

Türkiye’nin siyasi istikrarının bozulmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Bakan Yıldız, “Gerek enerji sektöründeki aldığımız nükleer kararların, gerekse yenilenebilir enerji kaynakları rüzgar, güneş, HES’ler, su kaynaklarımız, jeotermal inşallah bunlara yine devam edeceğiz. Yerli kömür kaynaklarımızdan harekete geçilmesine devam edeceğiz. Ben Türkiye’nin oluşturulmaya çalışılan istikrarsızlık döneminin geride bıraktığına inanıyorum. 30 Mart seçimlerinden sonra Türkiye yoluna devam edecek. Bu manada herhangi bir sıkıntı yaşayacağımız kanaatinde değilim. Türkiye’nin siyasi istikrarını bozan, bozmaya çalışan hangi etmen olursa olsun biz tabi ki iktidar olarak buna müsaade etmeyiz. Vatandaşımızın hak ettiği refah seviyesinin daha da artması için her sektörde olduğu gibi çalışacağız ve bununla alakalı uğraşlarımız devam edecek” dedi.

“PUTİN’DEN TÜRKİYE’YE DOĞALGAZ UYARISI”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili olarak gönderdiği mektupla ilgili bir soru üzerine Yıldız, “Sayın Putin’in böyle bir mektubu söz konusu. Ukrayna’daki özellikle son yaşanan krizle beraber doğalgazda önümüzdeki 5-6 aylık süreçte belli sıkıntılar olabileceğine dair sayın Putin bir mesaj veriyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle Türkiye, Bulgaristan ve Romanya gibi bu güzergahta bulunan ülkelerin enerji ve ekonomi bakanlarının belki bu manada toplanması gerektiğini söylüyor. Türkiye ile Rusya’nın ilişkileri son derce sağlam stratejik bir işbirliğine dayanıyor. Kısa vadeli bir kısım problemlerle kesintiye uğramayacağını çok açık bir dille söyleyebiliriz. Rusya da Türkiye’nin bu konusuna nezaket gösteriyor. Aynı şekilde Türkiye de Rusya ile ilişkilerine nezaket gösteriyor. Her iki ülkenin de kurumsal hafızası bu manada birbirini destekleyecek, birbirine inşallah katkı koyabilecek tarzda ilerliyor. Ama önümüzdeki süreçte Ukrayna’nın doğalgaz parasını ödemediği gerekçesiyle herhangi bir kesintinin yalnızca Ukrayna’yı kapsamayacağını mektupla belirtiyor. Böyle bir risk, tehlike vardır ama bunu öngörmüyoruz” diyen Bakan Taner Yıldız önümüzdeki günlerde toplantılar yapacaklarını belirterek şunları söyledi; “Çünkü Rusya ile olan ilişkilerimiz bize bunu söylüyor. Bu manada önümüzdeki haftalarda, aylarda bu tür toplantıları düzenleyeceğimizi söylemem lazım. Çünkü daha büyük rakamlar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin doğalgazdaki tedariki ile alakalı rakamlardır. Bu manada yaklaşık 9-10 yıl içerisinde çok ciddi gaz çekişleri olmuştur. Bu hem Rusya ekonomisi için hem de bu ülkelerin enerji arz güvenliğiyle alakalı önemli bir noktadır. Avrupa’da bazı ülkelerin doğalgaz santrallerini durdurduğunu görüyoruz. Şirketlerin diğer kaynaklara geçtiğini görüyoruz. Bu Rusya’nın vereceği doğalgaz miktarını etkileyecek bir kademdir. Ama bunlardan daha önemlisi bu mektup çerçevesinde belirtilen özellikle Ukrayna krizinin aşılma konusudur. Önümüzdeki süreçte bunlarla alakalı toplantılar yapacağız.”

KUZEY IRAK PETROLÜNDE BAĞDAT VE ERBİL ANLAŞMALI

Bakan Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi; "Merkezi Irak Hükümeti Petrol Bakanı ile son derece önemli bir toplantı yaptık. Asıl şu anda yönetilmesi gereken konu Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkidir. Ankara ile herhangi bir problem söz konusu değildir. Biz her zaman olduğu gibi Irak’ın petrollerinin dünya piyasalarına aktığı kadar Irak’ın normalleşeceğine inanıyoruz ve Irak’ın bunu tercih edeceğine inanıyoruz. 1,5 milyon varillik ham petrol boru hattımızın yeterince dolmadığını, yeterince bu sevkiyatın yapılmadığını, dolayısıyla bununla alakalı teşvik edici konuşmalarımız oldu. Irak’ın üreteceği kadar Türkiye’nin ileteceğini duyuyorduk. Ben önümüzdeki süreçte mutlaka Bağdat’la Erbil’in bir varlık noktasında buluşacaklarına inanıyorum. Şu ana kadar somut bir ilerleme olup olmadığını öğreneceğiz.

"KILIÇDAROĞLU'NA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUM"

Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin olarak, saldırıyı kınadıklarını belirterek, "Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınadığımızı hem kurumsal olarak parti, hem de şahıs olarak söylemiştim. Kendisine de geçmiş olsun dileklerimizi sunduk. Bunun özellikle hangi partiden olursa olsun, hele hele bir partinin genel başkanına suçlarda bir caydırıcılık olması lazım geldiğini söylemem lazım. Onun serbest bırakılmasını açıkçası hangi kanuna kurala göre yaptılar bilmiyorum ama doğru bulmuyorum. Bunun bir özendiricilik yanının olduğunu üzülerek söylüyorum. Kesinlikle böyle bir tasvip edilmez ve böyle bir şeyi doğru bulmayız. Tam tersi bunların engellenmesiyle alakalı bizzat yaşamış birisi olarak söylüyorum, kesinlikle böyle bir şeye sebebiyet vermemek lazım" dedi.

"YABANCI YATIRIMCI ETKİLENDİ"

Bakan Yıldız, Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan siyasi istikrarsızlıktan yabancı yatırımcıların olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek "Siyasi istikrarsızlıklardan tabii ki teklif verecek firmalar, uluslararası yatırımcılar etkileniyorlar. Nitekim nisan ayına ertelenmişti. Şu anda 6 firmanın vereceği teklifi özelleştirme idaresi değerlendirecek ve bunu yine kamuoyuyla paylaşacak. Ama enerji sektöründeki o hedeflere ulaşmamız için mutlaka bu adımları atmamız lazım. Oraları makul teklifler gelmesi halinde karlılık oranlarının kamuyu zarar uğratmayacak teklifler gelmesi halinde mutlaka nihayetlendirmesi lazım geldiğine inanıyorum. Eğer yeterli teklif, yani kamuyu da tatmin edici bir teklif gelmezse tabii ki biz yolumuza devam ederiz. Ama 20 tane firmadan şu anda özellikle 6 firmaya düşmüş durumda. İhaleyi kim kazanırsa onun yine makul bir teklif vermesi halinde o süreç nihayetlendirilir.

DOĞALGAZ FİYATLARI

Doğagaz fiyatları ile ilgili soruyu Bakan Yıldız, "Doğazgazda maliyetlerimiz artıyor olmasına rağmen özellikle Türkiye’de siyasi istikrarın sürdürülebilir oluşuna olan inancın, 30 Mart’tan sonra teyit edilmesiyle birlikte döviz fiyatlarının kısmen gerilediğini, ham petrol fiyatlarının Türkiye’den bağımsız olarak kısmen gerilediğini görüyoruz. Bunun Türkiye’deki maliyetlerimizi azaltmak adına olumlu gelişmeler olduğunu söylemem lazım. Şu anki fiyat politikalarımıza devam ediyoruz" şeklinde yanıtladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim