• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:33Güneş 06:07Öğle 13:08İkindi 16:54Akşam 19:58Yatsı 21:26
  • 18°C Kocaeli
  • 17°C İstanbul
  • 20°C Ankara
  • 18°C Rize
 • BIST: 9645.02 -0.50
 • Altın: 2435.097 -2.44
 • Dolar: 32.4943 0.04
 • Euro: 34.6114 -0.42

Sanayiciler Fikri Işık’a dert yandı

Önceki gün Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Toplantısına katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ,sanayicilerin sorunlarını dinledi.
Sanayiciler Fikri Işık’a dert yandı

SANTEK FUARI KONUSU

Zetyinoğlu yaptığı konuşmada, “Ar-Ge Merkezlerine sağlanan muafiyetlerden; Ar-Ge İndirimi, Gelir Vergisi Stopajı ve Sigorta Prim Teşviği için; çalışan Ar-Ge Personeli sayısına bağlı olarak kademeli destek yaklaşımının teşvik mekanizması içerisine alınmasını öneriyoruz. Bu uygulamanın Ar-Ge Merkezlerinin kurulmasını teşvik edeceğini ve sayısını artıracağını düşünüyoruz. 25-28 Eylül 2014’de ikincisini düzenliyoruz. Bölgemizin kalkınması ve tanıtımı için bir fırsat olarak gördüğümüz “SANTEK” fuarının bir marka olabilmesi ve sürdürülebilir olması için KOSGEB’in yurtiçi fuar destekleri kapsamına alınmasını arzu ediyoruz.

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ

İstanbul’da büyük ölçekli şirketlerin mükellefiyetleri,  Büyük Mükellefler Vergi Dairesine bağlı bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 92 firmasının yerleşik olduğu İlimizde “Kocaeli Büyük Mükellefler Vergi Dairesi”nin kurulmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Böylece İlimizdeki büyük mükelleflerin işlemleri kolaylaşacak, Üretimleri Kocaeli sınırları içerisinde olup merkezleri İstanbul’da olan 300’e yakın işletmemize de işlemlerini Kocaeli’nde yapma imkanı sunacak ve İlimizde faaliyetlerine yeni başlayacak olan işletmeleri, merkezlerini Kocaeli’nde kurmaya yöneltecektir. Bu da Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin gelirlerine artış olarak yansıyacaktır. İlimizin ihtiyacı olan altyapı eksiklikleri giderilebilecektir.

KIYI KENAR PROJESİ

İlimizde sürdürülen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Kocaeli Bütünleşik Kıyı - Kenar Planı” henüz onaylanmamıştır. Kocaeli limanlarında birleşme ve genişleme çalışmaları bu nedenden dolayı askıya alınmıştır.   Ayrıca, KOSBAŞ’da boş olan, kiralanmaya müsait bütün parseller kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yer almasına rağmen denize sınırları bulunmamaktadır. Bu sorununun giderilebilmesi için, bu bölge için Kıyı-Kenar Planında tadilata gidilmesi gerekmektedir.

 

DİLOVASI’NDA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Dilovası Bölgesinin bir pilot bölge olarak ele alınarak dünyada örnekleri olan simboyotik yaşamın sanayiye uyarlanması yönünde bir model oluşturulması ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan bölgeye katkısı olacaktır. Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile 9-11 Mayıs tarihlerinde İlimizde UPAD 2014: I. Uluslararası Kentsel Planlama, Mimarlık-Tasarım Kongresi düzenlenecektir. Ayrıca Stockholm’deki SymbioCity’ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

ŞİRKETLERİN TEMSİL HEYETİ

Yeni TTK’ya göre imza sirkülerinde yetki kademelenmesi yapılamıyor. Sekiz ajansın bulunduğu illerdeki dokuz sanayi odamız Kalkınma Ajanslarında Yönetim Kurulu üyeliğini iki yıllık aralıklarla paylaşmaktadır.   Sanayimizin ithalat yaptığı yatırım mallarına yönelik uygulanan yüzde 6 oranındaki KKDF firmalarımıza ek maliyetler getirmektedir. Sadece bitmiş ürünlerin -makine ve aksamları hariç tutularak- ithalatında KKDF kesintisinin uygulanması gerektiğini öneriyoruz.  Sanayicilerin akaryakıt ve türev ürünleri ithalatında ÖTV için mevcut sistemde verdikleri teminatlarla ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesi kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmaların bir an önce tamamlanmasını talep ediyoruz

 

LOJİSTİK ALTYAPI KONUSU

Planlara alınan 3. hat demiryolunun, yük taşıma sorununu çözemeyeceği aşikardır. Söz konusu yeni hat ile taşınabilecek yük tonajı ancak 3 milyon tona çıkabilecektir. Oysa Kocaeli Limanlarından 2013 yılında elleçlenen yük miktarı 61 milyon tonun üzerindedir.

Orta uzun vadede planlanan kuzeydeki demiryolu hattı, liman bağlantıları çok uzun olması sebebiyle ihtiyacı karşılamada çok fizible görülmemektedir.   Gebze-Köseköy arasında dördüncü hattın sığabileceği yerlerde oluşturulacak barınma yollarının, yük taşımada kapasiteyi artıracak bir çözüm olduğunu düşünüyoruz.

CENGİZ TOPEL HAVAALANI

Cengiz Topel Havaalanı için, Valiliğimiz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin de ortağı olduğu bir konsorsiyum oluşturma çabalarımız bulunmaktadır. Cengiz Topel Havalimanının kargo taşımacılığı ile gelişmesini önermekteyiz. Bir an önce özelleştirilmesini istemekteyiz.

DERİNCE LİMANI

Derince Limanı ve Hinterlandı Projesini tamamladık. Kamuoyu ile paylaşacağız. Projenin en çarpıcı sonucu, Derince Limanının stratejik bir liman olarak algılanması ve sadece Kocaeli ekonomisine değil, ülke ekonomisine de ekonomik katkı sağlayabileceğinden dolayı kritik bir liman olarak değerlendirilmesidir.

 

ISLAH OSB GİRİŞİMLERİ

5 Nisan 2012 tarihinde Kocaeli Valiliğine başvuru yapılmıştır. (Tavşanlı ve Çayırova)

Tavşanlı Köyü –50 firma ( 25 adeti Odamız üyesi) / Ayrıca bölgede lojistik faaliyet gösteren bir çok depo alanı ve antrepo sahası bulunmaktadır. Odamızda 11 Şubat 2014 tarihinden genel bilgilendirme toplantısı tertiplenmiştir.   Bölgenin imar planlarında bir takım sıkıntılı durumlar görülmüştür. Parseller arası şuyulandırma çalışması yapılmamıştır.  Bölgede lojistik firmaları faaliyet göstermektedir. Bunların toplam arazi yüzölçümü, ilgili kanun çerçevesinde, yüzde 10 sınırında kalma şartı bulunan “hizmet ve destek alanı” olarak değerlendirilmektedirler. Lojistik hizmetleri de ayrı bir sektör olarak kabul edilmesi

ARSA TAHSİSLERİ KONUSU

4562 Sayılı kanun ve Uygulama Yönetmeliği gereğince organize sanayi bölgeleri katılımcılarının arsa tahsisi yapıldıktan bir sene içerisinde gerçekleştireceği yapıya ait projeleri OSB’ye tasdik ettirerek yapı ruhsatını alması, yapı ruhsatı tarihinden itibaren ise iki yıl içinde üretime geçmesi gerekmektedir. Proje süresinin bir seneden iki seneye, inşaat yapımının ise iki seneden, dört seneye çıkarılmasına ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda desteklerinizi beklemekteyiz.

OSB KOSGEB PAYLARI

Organize sanayi bölgelerimiz;  3624 Sayılı KOSGEB kuruluş kanununun bütçe kaynaklarının sıralandığı 14.maddesinin g bendi; “Organize Sanayi Bölgeleri Müteşebbis Heyetlerince yapılan arsa satış hâsılatlarının %1 oranında ayrılacak pay” hükmü çerçevesinde KOSGEB tarafından talep edilen arsa satış hâsılatlarının %1 oranındaki pay nedeniyle büyük külfet altına girmektedir. KOSGEB’in kuruluş aşamasında gelir temini için Kanunda yer verilen bu maddenin revize edilmesi hususunda desteklerinizi talep ediyoruz.

KSO FUAR MERKEZİ

Taban alanı 2.112 m2 olan ve dört kattan oluşan, kapalı otoparkı olan, zemin katında sergi, fuar ve kongre alanının, üst katlarda çalışma ofislerinin yer alacağı çok amaçlı bir merkez oluşturma projesinin ön fizibilitesi tamamlanmıştır. Projeye ait inşaat izinleri alınma aşamasındadır. Başta Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB’in kampus alanı içerisinde yer alması hususunda desteklerinizi bekleriz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim