• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:31Güneş 06:06Öğle 13:07İkindi 16:54Akşam 19:59Yatsı 21:28
  • 9°C Kocaeli
  • 15°C İstanbul
  • 9°C Ankara
  • 13°C Rize
 • BIST: 9645.02 -0.50
 • Altın: 2442.241 0.34
 • Dolar: 32.5193 0.26
 • Euro: 34.5559 0.66

İl Düzeyinde Yaşam Memnunıyeti Sonuçları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yaptığı ‚Yaşam Memnuniyeti Araştırması‘ sonuçlarına göre çöp toplama hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il Eskişehir oldu
İl Düzeyinde Yaşam Memnunıyeti Sonuçları

- Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yaptığı ‚Yaşam Memnuniyeti Araştırması‘ sonuçlarına göre çöp toplama hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il Eskişehir oldu

Bursa Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre; araştırma kapsamında, Türkiye genelinde 125 bin 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 bin 203 birey ile yüz yüze görüşme yapıldı. Genel kamu hizmetleri altında yer alan belediye hizmetleri sonuçları, il sınırları içindeki bütün belediyelerin hizmetlerini kapsadı.

EN MUTLU İL SİNOP

Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2013 yılında yüzde 59 olarak tahmin edildi. Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu il, yüzde 77,7 ile Sinop, en düşük olduğu il ise yüzde 42 ile Tunceli oldu. Eskişehir’ de mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 62,7 olup bu oran ile Eskişehir Türkiye sıralamasında en mutlu 33’ncü il oldu. Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Türkiye genelinde evli bireylerin yüzde 61,3’ü ve evli olmayanların yüzde 53,6’sı mutlu olduğunu beyan etti. Eskişehir’ de evli bireylerin yüzde 67,1 ve evli olmayanların yüzde 54,0 mutlu olduğunu anlattı.

KENDİLERİNİ EN ÇOK AİLELERİNİN MUTLU ETTİĞİNİ BELİRTENLERİN BULUNDUĞU İL KARAMAN

Türkiye genelinde kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 73 oldu. . Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 83,6 ile Karaman, en düşük olduğu il yüzde 59,7 ile Muş oldu. Eskişehir genelinde kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 74,0 olup bu oran ile Eskişehir Türkiye sıralamasında 38’nci sırada yer aldı. Eskişehir’de kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 69,2 oldu.

KENDİ GELECEKLERİNDEN EN UMUTLU İL BALIKESİR

Türkiye genelinde bireylerin yüzde 77’si kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan etti. Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu ilk 3 il yüzde 86 ile Balıkesir, yüzde 85,8 ile Isparta ve yüzde 85,5 ile Bolu oldu. Bu oranın en düşük olduğu il ise, yüzde 64 ile Diyarbakır, yüzde 67,2 ile Tunceli ve yüzde 69,6 ile Düzce oldu. Eskişehir genelinde bireylerin yüzde 72,5’i kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan etti. Bu oran ile Eskişehir Türkiye sıralamasında 68. sırada yer aldı.

SAĞLIK HİZMETLİLERİMDEN EN YÜKSEK MEMNUNİYETIN OLDUĞU IL ISPARTA

Türkiye genelinde sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 74,7 olup bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 89,1 ile Isparta, en düşük olduğu il yüzde 54,6 ile Hakkâri oldu. Eskişehir genelinde sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 75,5 ile sıralamada 76. sırada yer aldı.

ASAYIŞ HİZMETLİLERİNDEN EN YÜKSEK MEMNUNİYETIN OLDUĞU İL ARTVİN

Türkiye genelinde asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 79,4 oldu. Asayiş hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 94,9 ile Artvin, en düşük olduğu il ise yüzde 58,9 ile Şırnak oldu. Eskişehir genelinde asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 77,2 ile oldu.

ULAŞTIRMA VE ETİĞİM HİZMETLİLERİMDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL AFYONKARAHİSAR

Türkiye genelinde ulaştırma hizmetlerinden memnuniyet, yüzde 76,4 olup ulaştırma hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 94,2 ile Afyonkarahisar oldu. Bu oranın en düşük olduğu il ise yüzde 50,2 ile Hakkâri oldu. Eskişehir genelinde ulaştırma hizmetlerinden memnuniyet, yüzde 73,1 oldu.

Eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı, Türkiye genelinde yüzde 69,7 oldu. İl düzeyinde bakıldığında eğitim hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 88,9 ile Afyonkarahisar, en düşük olduğu il ise yüzde 48,2 ile Hakkari oldu. Eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı, Eskişehir genelinde yüzde 57,7 olarak belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyet oranı Türkiye genelinde yüzde 69,6 olup, bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 89,5 ile Uşak, en düşük olduğu il ise yüzde 34,8 ile Şırnak oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyet oranı Eskişehir genelinde yüzde 50,2 oldu.

ADLI HİZMETLERDEN MEMNUNİYET ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL KAHRAMANMARAŞ

Adli hizmetlerden memnuniyet oranı, Türkiye genelinde yüzde 52,8 olup bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 84,5 ile Kahramanmaraş, en düşük olduğu il ise yüzde 28,8 ile Burdur oldu. Adli hizmetlerden memnuniyet oranı, Eskişehir genelinde yüzde 30,9 ile memnuniyeti düşük iller arasında yer aldı.

ÇÖP TOPLAMA HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL ESKİŞEHİR

Türkiye genelinde belediyelerin “çöp ve çevresel atık toplama” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73,3 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 86,5 ile Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 33,1 ile Iğdır oldu. Türkiye genelinde belediyelerin “kanalizasyon” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 70,3 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 82,6 ile Kastamonu, en düşük olduğu il ise yüzde 28,8 ile Hakkâri oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “kanalizasyon” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 80,9 oldu.

ŞEBEKE SUYU HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL İSTANBUL

Türkiye genelinde belediyelerin “şebeke suyu” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 86,8 ile İstanbul, en düşük olduğu il ise yüzde 30,6 ile Hakkâri olurken, Eskişehir genelinde belediyelerin “şebeke suyu” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 72,2 olarak belirtildi.

TOPLU TAŞIMA HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL KARAMAN

Türkiye genelinde belediyelerin “toplu taşıma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 63,8’dir. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 78,8 ile Karaman, en düşük olduğu il ise yüzde 23,5 ile Hakkâri oldu. Eskişehir’de “toplu taşıma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 77,2’dir

YOL/KALDIRIM HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İLLER KASTAMONU VE MANİSA

Türkiye genelinde belediyelerin “yol/kaldırım yapımı” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 59,7 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu iller yüzde 76,1 ile Kastamonu ve Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 21,4 ile Kilis oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “yol/kaldırım yapımı” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 59,7 olarak gerçekleşti.

KASTAMONU ILI YEŞİL ALANLARIN MİKTARINDAN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL

Türkiye genelinde belediyelerin “yeşil alan yaratma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 57,1 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 82,3 ile Kastamonu, en düşük olduğu il ise yüzde 22,5 ile Batman oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “yeşil alan oluşturma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 63,3 oldu.

ENGELLİLERE YÖNELIK HIZMELERDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL MANİSA

Türkiye genelinde belediyelerin “engellilere yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 48,9. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 71,3 ile Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 14,5 ile Siirt oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “engellilere yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 38,0 oldu.

YOKSULLARA YARDIM HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL MANİSA

Türkiye genelinde belediyelerin “hasta ve yoksullara yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 53,3, bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 73,4 ile Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 15,3 ile Siirt oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “hasta ve yoksullara yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 45,8 olarak gerçekleşti.

IŞIKLANDIRMA HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL AMASYA

Türkiye genelinde belediyelerin “ışıklandırma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 74,1 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 89,4 ile Amasya, en düşük olduğu il ise yüzde 26,7 ile Hakkâri oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “ışıklandırma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 79,0 oldu.

SOKAK LEVHALARI HİZMETLİLERİNDEN MEMNUNİYETIN EN YÜKSEK OLDUĞU İL AMASYA

Türkiye genelinde belediyelerin “sokak levhaları” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 72,7, bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 88,7 ile Amasya, en düşük olduğu il ise yüzde 32,3 ile Hakkâri oldu. Eskişehir genelinde belediyelerin “sokak levhaları” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 54,3 oldu.

AB ÜYELİĞİNE DESTEK VERECEĞİNİ BELİRTENLERİN ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL HAKKARİ

Türkiye genelinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin birey yaşamına olumlu etkisinin olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 37,1 olarak belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 75,9 ile Hakkâri, en düşük olduğu ile ise yüzde 18,1 ile Burdur oldu. Eskişehir genelinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin birey yaşamına olumlu etkisinin olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 31,7 oldu. Türkiye genelinde Avrupa Birliği (AB) üyeliği için referandum yapılması durumunda üyelik yönünde oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 46,5, bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 78,1 ile Hakkâri, en düşük olduğu il ise yüzde 23 ile Şırnak oldu. Eskişehir, Avrupa Birliği (AB) üyeliği için referandum yapılması durumunda üyelik yönünde oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 40,6 ile Türkiye de 53ncü sırada yer aldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim