• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 03:24Güneş 05:25Öğle 13:10İkindi 17:10Akşam 20:46Yatsı 22:38
  • 28°C Kocaeli
  • 30°C İstanbul
  • 28°C Ankara
  • 26°C Rize
 • BIST: 10471.32 0.76
 • Altın: 2436.874 -0.18
 • Dolar: 32.5252 -0.10
 • Euro: 34.8912 0.21

Ekonomi Bakanı Zeybekci'den 'Dahilde İşleme Rejiminde Değişiklik' Açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dahilde İşleme Rejimi’nde değişiklik getiren Bakanlar Kurulu Kararına ilişkin açıklama yaptı.
Ekonomi Bakanı Zeybekci'den 'Dahilde İşleme Rejiminde Değişiklik' Açıklaması

- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dahilde İşleme Rejimi’nde değişiklik getiren Bakanlar Kurulu Kararına ilişkin açıklama yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan Dahilde İşleme Rejimi’nde değişiklik getiren Bakanlar Kurulu Kararına ilişkin açıklama yaptı. Zeybekci'nin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; "17/1/2005 tarihli ve 2005/8391 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Dahilde İşleme Rejimi Kararı’nda değişiklik yapan “Dahilde İşleme Rejimi Kararında Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü girdi. Bu düzenleme, Dahilde İşleme Rejiminden (DİR) yararlanan sektörlerin değişen ihtiyaçları, uygulamada karşılaşılan zorunluluklar ve üst normlarda meydana gelen değişiklikler dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Yapılan düzenleme ile; 10/01/2013 tarihli ve 28524 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’ndeki düzenlemeye paralel olarak, 2005/8391 sayılı Karar’ın “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesine 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nın tanımı eklendi. Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip firmalara getirilen kolaylıklara paralel olarak, yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip firmaların da dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında yapacakları ithalatta, bu ithalattan doğan verginin yüzde 1'inin teminat olarak yatırılması kaydıyla gümrük idaresince ithalatının gerçekleştirilmesine izin verilmesi yönünde düzenleme yapıldı. Belge düzenlendikten sonra belge sahibi ihracatçının belge kapsamında ilk ithalatı yaptığı tarihe kadar belge süresinde kaydırma (uzatma) yapılabilmesi uygulamasına ilave olarak, belge düzenlendikten sonra belge kapsamında hiç ithalat yapılmaması halinde de belge süresinin azami 3 ay uzatılmasına imkan verecek bir düzenleme yapıldı. Şartlı muafiyet sistemi çerçevesinde dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında ithal edilen eşyanın, belge/izin süresi içerisinde kat’i ithalata dönüştürülmesi uygulaması kapsamında, ithal edilen ürünün asıl işlem görmüş ürün (ihraç ürünü) şekliyle de serbest dolaşıma girmesi mümkün kılındı.

Dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında ithal edilen eşyanın asıl işlem görmüş ürün şekliyle de, gümrük mevzuatı çerçevesinde gümrük idaresi gözetiminde imhası, gümrüğe terk edilmesi veya mahrecine iadesi hallerinde, bu eşyaya tekabül eden ihracatın gerçekleştirilmesinin aranmaması yönünde düzenleme yapıldı. Dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında ihraç edildikten sonra herhangi bir sebeple belge/izin süresi içerisinde geri gelen asıl işlem görmüş ürünün, belge/izin süresi içerisinde serbest dolaşıma girmesi imkanı getirildi. Belge/izin kapsamında ihraç edilen işlem görmüş ürünün, herhangi bir sebeple belge/izin süresi içerisinde, belge/izin süresi sona erdikten veya ihracat taahhüdü kapatıldıktan sonra geri getirilmesi halinde yapılacak işlemler belirlendi. İhracat taahhüdü kapatılan dahilde işleme izin belgelerinin/dahilde işleme izinlerinin taahhüt kapatma işlemlerinin maddi hatadan ya da belge/izin kapsamında ihraç edilen işlem görmüş ürünün herhangi bir sebeple geri getirilmesinden dolayı geri alınabilmesine ilişkin esaslar belirlendi.

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 238 inci ve 241 inci maddelerinde yapılan değişikliklere paralel olarak, Dahilde işleme tedbirlerini, dahilde işleme rejimi ve belgede/izinde belirtilen esas ve şartlara uygun olarak yerine getirmeyenlerden belge/izin kapsamında alınmayan verginin ithal tarihi itibarıyla 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil edilmesi ve ayrıca, ithal edilen ve süresi içerisinde ihracatı gerçekleştirilmeyen eşya için 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 inci maddesi hükmü çerçevesinde müeyyide uygulanmasına, yönelik düzenlemeler yapıldı.

Dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında Türkiye gümrük bölgesine getirilen eşyanın belge/izin süresinin bitimini takiben 1 (bir) ay ve 2 (iki) aylık süreler içerisinde rejimin gerektirdiği işlemlerin bitirilmesi, ihracı veya gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulması halinde, bu işlemlerin belge/izin kapsamında değerlendirilmesi ancak 4458 sayılı Gümrük Kanununun 241 inci maddesinde yer alan usulsüzlük cezasının tahsil edilmesine, yönelik düzenlemeler yapıldı.

Bakanlığımız, gümrük mevzuatı hükümleri çerçevesinde yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasına sahip kişiler için de, dahilde işleme rejimi hükümlerinin kolaylaştırılması amacıyla tebliğ, genelge ve talimat ile düzenleme yapmaya yetkili kılındı. Gümrük Kanunu’nun 241 inci maddesine paralel olarak, Dahilde İşleme Rejimi Kararı’na yansıtılan usulsüzlük cezası uygulamasından bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş, belge süresi bitmiş ancak ihracat taahhüt hesabı henüz kapatılmamış dahilde işleme izin belgelerinin de yararlanabilmesi yönünde düzenleme yapıldı.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim