• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 05:23Güneş 06:48Öğle 13:01İkindi 16:23Akşam 19:03Yatsı 20:23
  • 22°C Kocaeli
  • 24°C İstanbul
  • 20°C Ankara
  • 23°C Rize
 • BIST: 8337.94 0.40
 • Altın: 1675.278 -0.02
 • Dolar: 27.2292 0.07
 • Euro: 28.8549 -0.01

Bakanlıktan Kutlu Doğum Haftasına Özel Program

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Ülkemizin çeşitli yerlerinde Peygamber Efendimizin hatırasına hürmeten bir dizi etkinlik planladık. Bu etkinliklerle O'nu anmayı, O'nu anlamayı kısacası O'nu yaşamayı temenni ediyoruz" dedi.
Bakanlıktan Kutlu Doğum Haftasına Özel Program

- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Ülkemizin çeşitli yerlerinde Peygamber Efendimizin hatırasına hürmeten bir dizi etkinlik planladık. Bu etkinliklerle O'nu anmayı, O'nu anlamayı kısacası O'nu yaşamayı temenni ediyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl ilk kez Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini birden fazla ilde gerçekleştirecek.

Kutlu Doğum Haftası’nda her yıl yalnızca İstanbul Topkapı ve Ayasofya’da program gerçekleştiren Bakanlık, bu yıl dokuz ilde çeşitli sergiler açacak ve konferanslar düzenleyecek.

Bakanlığın bu yıla özel kutlama programı Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’in imzasını taşıyor. Bakan Ömer Çelik’in talimatıyla Kutlu Doğum Haftası; İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay, Konya ve Şanlıurfa’da müze müdürlüklerince veya müze müdürlüklerinin katılımıyla düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki kutsal emanetlerin fotoğraflarından oluşan “Topkapı Sarayında Hz. Peygamber İzleri” konulu sergi eş zamanlı olarak Bursa, Edirne, Şanlıurfa, Konya, Hatay ve Gaziantep’te halkla buluşacak.

Bakan Çelik'in büyük hassasiyet gösterdiği Kutlu Doğum Haftası bu yıl büyük bir coşkuyla kutlanacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bakan Çelik şunları dedi:

"İnsanlık tarihinin en önemli hadisesi hiç şüphesiz Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyayı teşrif etmeleridir. O’nun dünyaya gelişi ile insanlık zulmün karşısında adaleti, cehaletin karşısında bilgiyi, vahşetin karşısında merhameti, düşmanlığın karşısında kardeşliği görmüştür. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz, asırlar boyu insanlığa yol gösterici olmuştur. O’nun yeryüzünü şereflendirmesi ile insanlığın dünü, bugünü ve geleceği aydınlanmıştır. Karanlıklar içerisinde kaybolmuş insanlık onun rehberliğiyle yeniden yolunu bulmuştur. O'nun öğretileri sayesinde insanlık dünyaya sevgi ve şefkat nazarıyla bakmayı öğrenmiştir.

İslam âleminin her yıl artan bir heyecanla yaşadığı Kutlu Doğum Haftası; birlik, beraberlik ve kardeşlik kültürünü daha da genişletip derinleştirmektedir.

O’nun doğumunun sene-i devriyesinde, bu kutlu günde, ülkemizin çeşitli yerlerinde Peygamber Efendimizin hatırasına hürmeten bir dizi etkinlik planladık. Bu etkinliklerle O'nu anmayı, O'nu anlamayı kısacası O'nu yaşamayı temenni ediyoruz. ”

Bu yıl Kutlu Doğum Haftası 14 Nisan’da başlayacak. İstanbul'da ise kutlamalar erken başladı. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü “Aşk-ı Nebî: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” adlı sergi 09 Nisan 2014 Çarşamba günü Enderun Hazine Koğuşu’nda ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Sergide Topkapı Sarayı Müzesi’nin koleksiyonlarında bulunan; Kuran-ı Kerimler, Hadis-i Şerifler özellikle Murakkalar, Na’atlar, Hilyeler, Mukaddes Emanetler (Hırka-i Saadet Mahfazası, Sancak-ı Şerif Mahfazası, Hz. Peygamberin yayı, mührü, mektupları, dişinin mahfazası, Sakal-ı Şerif), Ravza-ı Mutahhara’ya Saray tarafından vakfedilen altın ve gümüşten yapılmış mücevherli eserler ile Kur’an-ı Kerim Kapları, Murassa Hilye-i Şerif, şamdanlar ve askı kandiller, buhurdanlar ve gülabdanlar, Esma-i Hüsna ve Tevhid Yazılı Dînî Kumaşlar, Siyer-i Nebiler, Muhammediyye, Kaside-i Bürde, Ravza-i Mutahhara Örtüleri, Ferâşet Beratı, Başmak-ı Şerif, Nakş-ı Kademe-i Peygamberî, Medine-i Münevvere Resmi, Mirâcnâme, Medine-i Münevvere Toprağı, Sanduka örtüsü, Destimal ve Kalıpları gibi eserler konu başlıklarına göre gösterime sunuldu.

Topkapı ziyaretçilerine bu mukaddes mirasları sergilemekle yetinmeyecek. Hazırlanan sergi kitabında; “Enderun Hazine Koğuşu ve Aşk-ı Nebî”, “Tevhidin Son ve En Büyük Peygamberi”, “Hırka-i Saadet Dairesi’nde Hz. Peygamber’in Emanetleri”, “Osmanlı Sultanlarının Medine-i Münevvere’ye Gönderdiği Örtüler”, “Ravza-i Mutahhara’ya Vakfedilen ve Saray Hazinesi’ne Geri Dönen Altın, Gümüş ve Mücevherli Eserler”, “Osmanlı Hat Sanatında Hz. Peygamber (S.A.V.) Sevgisi” ve “Osmanlı’da Na‘t Geleneği” konularında 7 makale ve 99 eserin katalog bilgileri yer alıyor.

Osmanlı Sarayında Peygamber Sevgisi, Sarayda Mevlut Geleneği, Devlet Töreni Olarak Mevlut Kandili konularında konferanslar ve paneller düzenlenecek; Naat-ı Şerif’in yanı sıra Sarayda yasamış bestekârlar, sultan ve enderun bestekârları tarafından bestelenmiş örneklerin icrası gerçekleştirilecek ve bu geleneğe uygun ikramlarda bulunulacak.

Benli Ali Çelebi tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın (1520-1566) şehzadelerinden Mehmed için hazırlanan ve Hz. Peygamber’in hadislerinden Farsça hadis çevirilerini içeren sekiz yaprak eser ile birlikte, III. Ahmed Kütüphanesi’ne ait Cami-üs Sahih (A. 241) ve Hadis Kitaplarının (A. 3528) tıpkıbasımı yapılacak.

BAŞKENT’TE ETNOGRAFYA MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLECEK KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü koleksiyonunda bulunan El Yazması Kur’an-ı Kerimler, Sakal-ı Şerif Muhafazaları ve Levhalardan oluşan sergi 15 Nisan 2014 tarihinde ziyaretçilere kapılarını açacak.

Bursa Müzesi Müdürlüğü; Türk-İslam Eserleri Müzesi'nde Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin bir konferans düzenleyecek. Müzede ayrıca “Topkapı Sarayında Hz. Peygamber İzleri” konulu fotoğraf sergisi 15 Nisan’dan itibaren ziyaretçilerle buluşacak.

Edirne Müzesi Müdürlüğünce; Türk-İslam Eserleri Müzesi'nde 15 Nisan’dan itibaren “Hilye-i Şerif Sergisi” ile Kutlu Doğum Haftası'nın ortak fotoğraf sergisi “Topkapı Sarayında Hz. Peygamber İzleri” kapılarını açacak.

Erzurum Müzesi Müdürlüğünce; 18-30 Nisan 2014 tarihleri arasında Erzurum Yakutiye Türk-İslam Eserleri Müzesi'nde “Mukaddes Miras: Selçuklulardan Osmanlıya El Yazması Kur’an-ı Kerimler Sergisi” el yazması meraklılarına ve araştırmacılara eşsiz bir fırsat sunacak.

2014’ün ana teması “Hz. Peygamber ve İnsan Yetiştirme Düzeni”nin işleneceği konferans İl Müftülüğü ile müşterek olarak hazırlandı. Konferans 15 Nisan'da Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Altaş tarafından Erzurum İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu'nda verilecek.

VE GAZİANTEP MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Muhteşem Zeugma Mozaik Müzesi’nde bu kez “Topkapı Sarayındaki Hz. Peygamber İzleri” konulu fotoğraf sergisi 15 Nisan’dan itibaren ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

15 Nisan’da ayrıca, Müzenin konferans salonunda Topçuoğlu Camii İmamı ve Hatibi Halil İbrahim Kocaoğlan tarafında Kur’an-ı Kerim Tilaveti icrası ile Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar tarafından “Model İnsan Hz. Muhammed (SAV)” konulu konferans gerçekleştirilecek.

17 Nisan 2014 tarihinde Şehitkâmil Kongre ve Kültür Merkezinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek olan “Tasavvuf Musikisi Konseri” konuklarına unutulmaz anlar yaşatacak.

KÜLTÜRLERİN KENTİ HATAY

Hatay Müzesi Müdürlüğünce; “Topkapı Sarayındaki Hz. Peygamber İzleri” konulu fotoğraf sergisi 15 Nisan’dan itibaren ziyaretçilerle buluşacak.

Konya’da ise Mevlana Müzesi hafta boyunca 23.00’e kadar açık olacak.

Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'nde Müze Müdürlüğü denetimindeki koleksiyon sahiplerinde ve müzede bulunan Hilye-i Şeriflerden oluşan bir sergi düzenlenecek.

01 Nisan-29 Nisan 2014 tarihleri arasında İnce Minareli Medrese’de Konya Müzesi Müdürlüğü ile Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliğiyle Hadis Dersi ve Sohbetleri, Mişkatül Mesabih, Tefsir, İslam Tarihi konularında “Hadis Konferansları” düzenlenecek.

“Topkapı Sarayında Hz. Peygamber İzleri” konulu fotoğraf sergisi Konya’da da 15 Nisan’da ziyarete açılacak.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de Kutlu Doğum Haftası'nı kutlamak için bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.

Bu kapsamda “Topkapı Sarayında Hz. Peygamber İzleri” konulu fotoğraf sergisi, Şanlıurfalılara da 15 Nisan’da merhaba diyecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AK Darıca’nın yeni ilçe başkanı Şakar hızlı başladı13 Eylül 2023 Çarşamba 19:58
 • AK Parti Çayırova’da Sarıdere yeni başkan!12 Eylül 2023 Salı 16:45
 • AK Parti Darıca'da, Şakar dönemi!12 Eylül 2023 Salı 16:20
 • İsmail Demir’de nabız yokluyor!11 Eylül 2023 Pazartesi 22:33
 • İYİ Parti Kocaeli'de istifa!10 Eylül 2023 Pazar 21:45
 • AK Parti 5 ilçede temayüle gidiyor!10 Eylül 2023 Pazar 10:42
 • İYİ Parti’de son istifa tarihi belli oldu08 Eylül 2023 Cuma 10:04
 • CHP’nin kongre tarihi belli oldu07 Eylül 2023 Perşembe 12:19
 • MHP’de sıra il kongresine geldi07 Eylül 2023 Perşembe 09:55
 • BAŞKAN MUZAFFER BIYIK’TAN BİRLİK BERABERLİK MESAJI06 Eylül 2023 Çarşamba 13:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim