• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:38Güneş 06:11Öğle 13:09İkindi 16:53Akşam 19:55Yatsı 21:22
  • 8°C Kocaeli
  • 12°C İstanbul
  • 10°C Ankara
  • 13°C Rize
 • BIST: 110.932 -1.06
 • Altın: 174,426 -0.22
 • Dolar: 4,0581 0.43
 • Euro: 4,9812 -0.14

Cumhurbaşkanı Erdoğan Musul tartışmasında son noktayı koydu.

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Musul tartışmasında son noktayı koydu.

Dünyanın kilitlendiği Musul Operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan tartışmalara da son noktayı koydu. Erdoğan, "Eğer bugün 'Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada hem de arazide olacağız' diyorsak, bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyoruz, 'dostlar alışverişte görsün' diye de söylemiyoruz. Onbinlerce kilometre mesafeden çıkıp geleceksin, o senin için bir hak olacak, neymiş, Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 kilometre sınırım, her an tehdit var. Benim burada tarihi sorumluluğum, mesuliyetim var ve biz burada olacağız. Hem arazide olacağız hem de masada olacağız."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bazı üniversitelerimizde, terör örgütleriyle iltisaklı grupların farklı görüşteki diğer öğrencilerimize baskı uyguladığına dair haberler alıyoruz. Eğitim öğretim hakkının, gençlerimizin eğitim öğretim özgürlüğünün engellenmesine yönelik hiçbir teşebbüse izin veremeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem, tüm bu sorunların üzerine gittiğimiz, gereken adımları attığımız ve netice aldığımız bir dönem olacaktır. Bu konuda çok büyük sorumluluk, üniversitelerimize, üniversite hocalarımıza, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize düşüyor." dedi.

"HEM ARAZİDE OLACAĞIZ HEM DE MASADA OLACAĞIZ"

Erdoğan, "Suriye ve Irak'ta olanları yaşarken, yeni nesil bir şeyi çok iyi bilmeli. Acaba Misak-ı Milli nedir? Bunu çok iyi bilmemiz lazım. Eğer Misak-ı Milli'yi kavrarsak, anlarsak Suriye'deki sorumluluğumuzun, Irak'taki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer bugün 'Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada hem de arazide olacağız' diyorsak, bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyoruz, 'dostlar alışverişte görsün' diye de söylemiyoruz. Onbinlerce kilometre mesafeden çıkıp geleceksin, o senin için bir hak olacak, neymiş, Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 kilometre sınırım, her an tehdit var. Benim burada tarihi sorumluluğum, mesuliyetim var ve biz burada olacağız. Hem arazide olacağız hem de masada olacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

*Eğitimde çok büyük reformlar geliştirdik. Öğrenci daha ilkokula gitmeden üniversitede yaşayacağı sıkıntıların hesabını yapıyordu. Bu çarpık sistemi ortadan kaldırmak için çözüme öncelikle oradan başladık. Bugün 81 ilimizde üniversite var. Üniversitesi olmayan il bırakmadık.

*Bugün dünyanın birçok ülkesinden öğrenci ülkemizde eğitim görüyor. Bundan sonra mücadele herhangi bir üniversiteye girmek için değil daha kaliteli bir eğitim için yapılacaktır. Asıl yarış her alanda en kaliteli eğitim öğretimi veren yer neresi ise oraya girmek için olacaktır.

*YÖK'ün uzun süredir hazırlandığı proje kapsamında 5 üniversite pilot olarak belirlendi. 2006 yılında kurulan üniversiteler içinden seçilen 5 okul özel olarak teşvik edilecek. O üniversiteler şöyle: Burdur Mehmet Akif Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Bİngöl ve Uşak Üniversitesi.. Bu 5 üniversite, "Bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması" projesinin pilot okulları olarak belirlendi.

REKTÖR ATAMALARI SEÇİM USULÜ DEĞİŞİYOR

* Yaşadığımız tecrübeler bize gerek YÖK'ü gerek üniversiteleri yeniden yapılandırmamız gerektiğini gösteriyor. Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde sorunlar yaşanmasına neden olmuştur. Rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

* Kontenjanların gözden geçirilmesinden taban puana kadar pekçok çalışma yapılıyor. Bunun için YÖK'ten bağımsız ve şeffaf bir kalite kurumu oluşturulmasını bekliyorum. YÖK'ün yürüttüğü teşvik projelerin sürdürülmesi çok önemlidir. Akademik insan kaynağımızı zenginleştirmemiz gerekiyor.

* Halen öğretim elemanı yetiştirme programları devam ediyor. Üniversitelerimizin uluslarararası işbirlikleri kurmaları gerekmektedir. YÖK'e tavsiyem; ülkemizin bilim hayatını en üst düzeyde teşvik edecek 5 üniversite belirleyip destekleyelim.

MUSUL OPERASYONUNA SON NOKTA!

* Üniversitelerimizi devlete ve millete yük olan değil topluma değer katan kurumlar haline getirmedikçe hedeflerimize ulaşamayız. Bir husus daha var ki en önemlisi o! Tarihini bilen ve Türkçeyi hakkıyla kullanan nesiller yetiştirmeliyiz.

* Suriye ve Irak'ta olanları yaşarken, yeni nesil bir şeyi çok iyi bilmeli. Acaba Misak-ı Milli nedir? Bunu çok iyi bilmemiz lazım. Eğer Misak-ı Milli'yi kavrarsak, anlarsak Suriye'deki sorumluluğumuzun, Irak'taki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız."

"Eğer bugün 'Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada hem de arazide olacağız' diyorsak, bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyoruz, 'dostlar alışverişte görsün' diye de söylemiyoruz. Onbinlerce kilometre mesafeden çıkıp geleceksin, o senin için bir hak olacak, neymiş, Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 kilometre sınırım, her an tehdit var. Benim burada tarihi sorumluluğum, mesuliyetim var ve biz burada olacağız. Hem arazide olacağız hem de masada olacağız.

ABD'Lİ DOSTLAR YARDIM İSTEDİ

* Şimdi malum örgüt DEAŞ, Dabık ile ilgili çok değişik şeyler söylüyor. Malum Dabık'ta bizim için önem arz ediyor. Dabık'a girdik, DEAŞ'ı oradan temizledik. Şimdi de El - Bab'a dopru ilerliyoruz.

* Münbiç'te ABD'ye söyledik. Orada PYD ve YPG olmayacak dedik. Dün ABD'li dostlar dedi ki bize yardımcı olun. Biz başından beri söylüyoruz. Çünkü burayı biz iyi biliriz. Sizler bilmezsiniz dedik. Buranın tarihini de her şeyini de biz biliriz dedik. Eğer Rakka'da operasyon yapalım diyorsanız gerekirse oradan da bu DEAŞ temizlenip gider. Şimdi görüşmeler devam ediyor.

*Irak'ta biz şu anda yürütülmekte olan bu mezhep çatışmalarına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz ama oradaki Sünni Arap kardeşlerimizi, Türkmen kardeşlerimizi de birilerine yedirtmek istemiyoruz.

SADECE ALİM DEĞİL ARİF DE YETİŞTİRMELİYİZ

* Üniversitelerimizden vatan haini çıkmamalı. Elinde pala ile dolaşan genç olamaz, onlar haindir. Biz sadece alim değil arif de yetiştirelim. Bu millet ve devlet kendi imkanlarıyla kendilerine düşman yetiştirilmesine izin veremez. Bazı üniversitelerimizde, terör örgütleriyle iltisaklı grupların farklı görüşteki diğer öğrencilerimize baskı uyguladığına dair haberler alıyoruz. Eğitim öğretim hakkının, gençlerimizin eğitim öğretim özgürlüğünün engellenmesine yönelik hiçbir teşebbüse izin veremeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem, tüm bu sorunların üzerine gittiğimiz, gereken adımları attığımız ve netice aldığımız bir dönem olacaktır. Cumhurbaşkanı olarak bu yönde atacağınız her adımda desteğimizin sizinle olduğunuzu bilmenizi istiyorum. Bizim de Erasmus'umuz olsun istiyorum.

* Tüm zoruluklara rağmen kurduğumuz sanayi kuruluşlarımızın kapılarına kendi elimizle kilit vurdurdular. Kayseri'de uçaklarımızın gömülü olduğu mezarlar var. Bir ülke tankını topunu uçağını kendisi yaparsa bu milletin önünde durulmaz biliyorlar. Bu vesile ile sanayimizin nice gizli kahramanlarını rahmetle anıyorum.

2023 KIRILMA NOKTASI

*Biliyorsunuz savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan kurtarmak için 10 yıldır çalışıyoruz. Bu tür çalışmalar uzun zaman ve kaynak gerektiriyor. Ancak şimdi biz silahlı insansız hava aracımızı üretiyoruz. 2023 hedefleri çok önemli! 2023 kırılma noktası olacaktır. Biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ancak ülkemiz için hesap yapanlar da boş durmuyor.

*Bu kredi derecelendirme kuruluşlarının bize neden saldırdığına yönelik sorulara dedim ki; bunlar sipariş üzere kredi notu verirler. Bugüne kadar bunlar çok not verdi ama biz yolumuza devam ettik. Türkiye düşüşe layık olduğu için değil! Sen böyle dersen ben de bu notu düşürürüm demek istiyorlar.

*Yatırımlar devam etti. Şimdi 20 Aralık Avrasya Tünelimizi açıyoruz. 18 Mart'ta Çanakkale Köprü'sünü açıyoruz. Bize bunlar yetmiyor 2018 yılının ilk çeyreğinde dünyanın bir numaralı havalimanının ilk etabının açılışını yapacağız. İş bilenin kılıç kuşananın. Cebinizdeki parayı harcamak kolaydır, cebinizde para yokken onu nasıl bulacağınız önemlidir.

15 TEMMUZ GECESİNİ BENİM MİLLETİM BAŞARISIZLIĞA UĞRATTI

*Her kim PKK'yı kürt kardeşlerimizin haklarını koruduğunu düşünüyorsa onun izanından şüphe ederim. FETÖ'yü savunanların sadece izanından değil niyetinden de şüphe ederim.

* 15 Temmuz gecesini başarısızlığa benim milletim uğrattı. Bakın sadece özel harekatta 56 şehidimiz var. Türkiye 241 şehit verdik. 2194 gazimiz var. Bu millet şanlı bir millet. Bu darbe derdest edildi ve dünyaya örnek oldu. Bu millet elhamdülillah bunu gerçekleştirdi.

* Biliyoruz bunlar boş durmayacaklar. Ama biz bu oyunu deşifre ettik. Artık ağaçlarla değil ormanlarla ilgileniyoruz. Beni öldürmeye gelenler günlerce ormanlarda saklandılar.

"EL-BAB ARDINDAN MÜNBİÇ"

* İşte Suriye sınırında bir terör koridoru oluşturmak istediler. Buna asla müsade etmeyiz. Ülkemizin güneyini terörle karşı karşıya bırakmayız. Bunu dostta düşman da böyle bilecek. Velhasıl bunu El-Bab'ta da göstereceğiz. Ardından Münbiç.. PYD unsurları da oradan temizlenecek. Hedef Suriye'nin kuzeyin terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturmaktır.

* Musul'da 2 milyon Sunni Arap Türkmen var. Biz Başika'da eğitip yetiştirmeye devam ediyoruz. Biz bunları yaparken istek Irak'tan geldi. Biz koalisyon güçlerine söylüyoruz. Bizi buradaki tezgaha getiremezsiniz. Kalkıpta bizi Irak ile karşı karşıya bırakamazsınız. Sizinle Afganistan'da mücadeleyi birlikte yürüttük. Burada terör örgütlerine karşı neden beraber değiliz. Bu işi masaya yatırın ve bu masada da arazide de Türkiye olacak. Musul'daki Arap ve Türkmen aşiretleri memnuniyetlerini her fırsatta ifade ediyorlar.

"BİZ BU FELAKETİ ÖNLEMEK İÇİN OPERASYONDA OLMAK ZORUNDAYIZ"

* Irak topraklarının bir kısmını işgal etmiş DEAŞ'a gösterilmeyen tavır Türkiye'ye gösteriliyor. Onlara kabadayılık yapamıyorsun bize yapıyorsun. Geçmişte birçok kez görülen mezhep çatışmasının önüne geçmek istiyoruz. Musul halkı eyalet sistemini kabul etti ama o güçler buna müsade etmedi. Biz bu felaketi önlemek için Musul Operasyonunda olmak zorundayız.

Musul merkezli mezhep çatışmasına müsaade etmeyeceğiz. Her iki ülkeden ülkeden 3 milyon mülteci var. Onlara biz bakıyoruz. Şimdi de Musul merkezli yeni bir yük istemiyoruz. Bölgede kan dökülmesini istemiyoruz. Bu çerçevede gereken hazırlıklarımızı yaptık.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Başkan Köşker’den Öğrencilere Hediye Bisiklet20 Nisan 2018 Cuma 10:08
 • Başkan Toltar, esnaf ziyaretlerini sürdürüyor20 Nisan 2018 Cuma 09:22
 • Çanakkale Kültür Gezileri Hız Kesmiyor19 Nisan 2018 Perşembe 10:06
 • İki kişi tutuklandı!19 Nisan 2018 Perşembe 09:39
 • Denetimler sürecek19 Nisan 2018 Perşembe 09:02
 • Dilovası’nda Halk günleri devam ediyor19 Nisan 2018 Perşembe 08:50
 • Üç bakan istifa ediyor18 Nisan 2018 Çarşamba 23:32
 • Erdoğan seçim tarihini açıkladı!18 Nisan 2018 Çarşamba 23:26
 • Darıcalı muhtar hayatını kaybetti17 Nisan 2018 Salı 14:39
 • Osman Aktaş 5. kez güven tazeledi17 Nisan 2018 Salı 12:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim