• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 03:24Güneş 05:25Öğle 13:11İkindi 17:11Akşam 20:47Yatsı 22:38
  • 30°C Kocaeli
  • 30°C İstanbul
  • 28°C Ankara
  • 28°C Rize
 • BIST: 10733.66 -0.06
 • Altın: 2495.663 0.39
 • Dolar: 32.8321 -0.02
 • Euro: 35.1083 -0.55

Babanın Fedakarlığı

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, doğuştan zihinsel engeli olan 12 yaşındaki oğlunun okula gitmesi için işini bırakmak zorunda kalan babanın fedakarlığı herkese örnek oluyor. Hayatını zihinsel engelli oğluna adayan baba Sinan Topçular, "İşimle oğlum ar
Babanın Fedakarlığı

- Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, doğuştan zihinsel engeli olan 12 yaşındaki oğlunun okula gitmesi için işini bırakmak zorunda kalan babanın fedakarlığı herkese örnek oluyor. Hayatını zihinsel engelli oğluna adayan baba Sinan Topçular, "İşimle oğlum arasında seçim yapmak zorunda kaldım ve Tufan'ın geleceği daha ağır bastı" dedi.

Lüleburgaz ilçesinde 12 yıl önce dünyaya gelen ve zihinsel engelli olan Tufan Topçular’ın hayata tutunabilmesi için Topçular ailesi büyük bir mücadeleye girişti. Oğluna, fedakarlığıyla umut olan baba Topçular, 2 yıldır evladına kol kanat oluyor. Oğlunun okuyabilmesi için işini bırakan 51 yaşındaki baba Sinan Topçular, 2 yıldır haftanın 5 günü oğlunu TSO Özel Eğitim ve İş Okulu'na götürerek okul çıkışına kadar okulda bekliyor. Hayatını zihinsel engelli oğluna adayan baba, yaşadıkları sıkıntıya rağmen Tufan’ın okulundan geri kalmasını istemediğini dile getirdi.

Oğlu Tufan'ın başarısı için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyleyen baba Topçular, "HEAŞ’ta çalışıyordum. Ancak oğlumun doktorların tavsiyesi üzerine düzenli olarak okula gitmesi gerektiği için işimi bırakmak zorunda kaldım. Şimdi her gün oğlumu okula götürüyorum ve okul bitene kadar da okuldan ayrılmıyorum" dedi.

Evladının istikbalini düşünmek zorunda olduğunu dile getiren Topçular "İşimle oğlum arasında seçim yapmak zorunda kaldım ve Tufan'ın geleceği daha ağır bastı. Kendisi 2 yıldan bu yana okula gidiyor. Bu süre içerisinde önemli mesafe aldık. İnşallah gelecekte daha da iyi olacak. 2 yılda oğlumda büyük değişimler oldu. 2 yılda 25 yıl yol kat etmiş gibi olduk" diye konuştu.

Oğlunun hastalığını 1,5 yaşında fark etmeye başladığını söyleyen baba Sinan Topçular, durumu zor kabullendiklerini ifade etti. Baba Topçular "Tufan’ın rahatsızlığını ben 1,5 yaşında olduğu zaman anladım. Hal ve hareketlerinde bir sorun olduğunu anlayarak doktora götürdüm. Burada doktor bize bir süre daha beklememizi, bu hastalığın tespitinin 3 yaşlarında başladığını söyledi. Daha sonra oğlumuzun orta ağır derecede zihinsel engelli olduğunu öğrendik. Duyduğumuzda çok üzüldük. Eşim bu durumu bir tülü kabullenemedi" şeklinde konuştu.

"BİRİ YAZ BİRİ KIŞ YAŞATTI"

İki oğlunun olduğunu, bir oğlunun üniversite mezunu olduğunu aktaran Sinan Topçular, "Tufan’ın haricinde Sercan adında bir oğlum daha var. Sercan'ın Allah’a şükür hali vakti yerinde. Ben hep şöyle söylüyorum, bir oğlumla yazı yaşadım. Bir oğlumla ise kışı yaşadım" ifadelerini kullandı.

Tufan’ın her geçen gün daha iyiye gitmesinin kendisine güç verdiğini kaydeden baba Topçular, "Tufan’ın zihinsel engelinden dolayı sosyal yaşamımız adeta felç oldu diyebilirim. Tufan ile birlikte ne bir düğüne, ne bir parka, ne de komşumuza gidebiliyorduk. Komşularımız da bize gelmekten çekiniyorlardı. Bu konuda çok zor zamanlar yaşadık. Ama artık, bu sorunlar neredeyse hiç kalmadı. Oğlum Tufan ile komşularımız konuşur hale geldi. Arkadaşları ile oynar hale geldi. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Oğlumdaki olumlu yönde gelişmeler beni çok mutlu ediyor. Bundan 2 yıl önce hiçbir isteğini doğru düzgün dile getiremeyen oğlum artık kendini anlatmaya başladı. Televizyonda kanalları değiştirebiliyor. Ne istediğini söyleyebiliyor. Doktora gitmek istediğini, ya da yemek yemek istediğini söyleyebiliyor. Bizimle iletişim kurabiliyor. Bu durum beni inanın çok mutlu ediyor. Bazen oğlumun gelişimi beni ağlatıyor. Çok mutlu ediyor" dedi.

Oğlu Tufan'ın sosyal hayatta yapması gereken birçok davranışı TSO Özel Eğitim ve İş Okulu'nda öğrendiğini söyleyen baba Topçular, "Öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu okulu yaptıran TSO’ya da ayrıca teşekkür ediyorum. Onlara her gün böyle hayırlı bir iş yaptıkları için dua ediyorum" diye konuştu.

Zihinsel engelli çocuğu olan ailelere de seslenen baba Topçular "Hiçbir zaman çocuklarından utanmasınlar. İlk önce bu durumu kabullensinler. Bu durumu kabullendikten sonra her şey daha güzel olacak. Ayrıca çocuklarını okula gönderiyorlarsa kesinlikle ilgilensinler. 'Saldım çayıra Mevlam kayıra' diye düşünmesinler. Çocuklarına yapabilecekleri en büyük iyilik onlarla ilgilenmek" dedi.

2 yıldır TSO Özel Eğitim İş Okulunda okuyan oğlu Tufan Topçular ile birlikte haftanın 5 günü okula giden baba Sinan Topçular, okuldaki diğer öğrencilerin de gönlünü kazandı. Diğer öğrenciler her gün gördükleri Sinan Topçular’ı okuldaki öğretmen gibi görerek kendisine 'öğretmenim' diye seslenir duruma geldi.