• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 05:24Güneş 06:51Öğle 13:17İkindi 16:44Akşam 19:30Yatsı 20:50
  • 11°C Kocaeli
  • 14°C İstanbul
  • 11°C Ankara
  • 9°C Rize
 • BIST: 90.383 0.69
 • Altın: 144,409 -0.77
 • Dolar: 3,6117 -0.38
 • Euro: 3,9021 -0.23

YILIN İLK MECLİSİ OLAYLI GEÇTİ

Gebze Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısının bitiminde Gebze Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Yıldız Cami’nin kamulaştırılmasıyla ilgili caminin yanında bulunan parsel sahipleri tepki gösterdi.
YILIN İLK MECLİSİ OLAYLI GEÇTİ

Gebze Kent Meydanı’nda bulunan meclis salonundaki gerçekleşen meclis toplantısına belediye başkanı Adnan Köşker başkanlık etti. Yoklama-saygı duruşu-açılış ile başlayan mecliste aralık ayı meclisine ait karar özetlerinin okunmasıyla devam edildi. Gündemin 1. maddesi Gebze Otobüs Terminal Ücret Tarifesinin belirlenmesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin 2. maddesi dolu memur kadrosu derece değişikliğine ilişkin Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin 3. maddesi Gebze İlçesi Çayırova (Cumhuriyet) Mahallesi 4077 ada, 5 nolu Belediye mülkiyetindeki parselin okul yeri olarak Maliye Hazinesine devrine ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Ortak Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi.

 

KOMİSYON RAPORLARI OKUNDU

 

 

Gündemin 4. maddesi mülkiyeti Gebze Belediyesi’ne ait 14 adet taşınmazın belediyenin vergi borçlarının terkine karşılık Maliye Hazinesine devrine ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Ortak Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin 5. maddesi belediyeye ait taşınmaz satışlarında uygulanacak taksit süreleri ile vade farkını, 6183 Amme Alacakları Tahsil Usul Hakkında Kanun gereğince belirlenen oranı geçmemek üzere gecikme zammını tespit etmek ve satış sözleşmesi yapılmasına ilişkin Hukuk Dilekçe Tetkit Komisyonu raporu okunarak oyçokluğuyla kabul edildi.  Meclisin 6. maddesi Mustafa Paşa Mahallesi 2317, 2318, 2319, 4518, 5087 nolu adaların belediye tarafından yapılacak olan sosyal altyapı ve konut projelerinde kullanılmak üzere satın alma veya takas yoluyla alınmasına ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkit ve İsimlendirme Komisyonu raporu okunarak oyçokluğuyla kabul edildi.

 

10 YILLIĞINA KİRAYA VERİLMİŞ

 

 

Meclisin 7. maddesi olan imar komisyon raporları okunarak oyçokluğuyla kabul edildi. Meclisin 8. maddesi Saraybosna’ya 6 adet Türkçe Eğitim Sınıfının Belediyemizce düzenlenmesine ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Ortak Raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin 9. maddesi Eskihisar Otopark Geçit Hakkına ait 2016 yılı Ücret Tarifesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu okunarak oyçokluğuyla kabul edildi. Madde ile ilgili olarak söz alan CHP’li Meclis Üyesi Serkan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Daha öncede defalarca tartıştığımız bir konudur bu Gök Denizcilik Şirketinin geçiş hakkı. Gebze Belediyesi olarak Gök Denizcilik Şirketine Gebze halkının otopark olarak kullanacağı alanı 2003 yılında 10 yıllığına kiraya vermişiz. Kullanım hakkını iyi kullanamadığını iddia eden şirket gerekli izinleri alamadıklarını gerekçe göstererek mağdur edebiyatıyla Belediyemize olan birikmiş borçlarının yapılandırılmasını talep etmiş. Peki, Belediyemizin yetkilileri buna duyarsız kalmış mı? Asla. Hemen bir karar alınmış 15/Ağustos 2013 tarihine kadar tahakkuk etmiş alacaklar için toplam 5.345.587 + KDV ödenmesine bu ücretin 1.500.000 Tl peşin geriye kalanında 15 eşit taksitte ödenmesini isteyerek araç geçişleri içinde bir ücret tarifesinin oluşturulmasını sağlamış.

 

MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ

 

Peki, Gök Denizcilik bundan sonra ne yapmış; 3 taksiti üst üste ödemediği takdirde yapılmış olan yapılandırma sözleşmesinin fesih olacağını bile bile 7 taksit üst üste yatırmayarak belediyemizden yeni bir yapılanma ve taksitlendirme isteğinde bulunmuştur. Marka Kent Belediyemiz Gök Denizciliğin bu isteğini de kabul ederek sözleşme feshi yerine yeniden taksitlendirmeye giderek Gök Denizcilik şirketine gerekli desteğini yine sergilemiştir.  Hal böyleyken bunlar yetmiş mi Gök Denizcilik Şirketinin korunmasına Hayır yetmemiş. Tablolar Meclis kayıtlarında açık Gök Denizcilik şirketinin son 3 yıldır araç geçiş ücretleri hiç değişmiyor ilk günkü belirlenen rakamlar ne ise bugünde aynı rakamlar geçerli hiç bir artış yapılmadan uygulamaya devam. Konu küçük esnaf olduğunda tabela vergisinden işyeri açma ruhsatına kadar her kaleme yıllık yansıtılan zamlar her ne hikmetse Gök Denizciliğin yanından bile geçmiyor. Bu Gök Denizciliğe yapılan kıyak değil de nedir sorarım sizlere. Bizler bu kentin yöneticileri bu veballe Halkın karşısında nasıl hesap veririz. Bu korumacılığın yanında asla yer almayacağız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu olarak bu konudaki görüşlerimizi dikkate almadığınız için bu konuyu idari Mahkemelere taşıyarak Gebze Halkının hakkını savunacağız."

 

DAVUTOĞLU’NA 28 OY ÇIKTI

 

Meclisin 10.maddesi Gebze’de ikamet eden başarılı sporcu Eray Şamdan’ın ödüllendirilmesine ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Ortak Raporu okunarak komisyona geri alındı. Meclisin 11. maddesi Kargalı Mahallesi 1468 nolu parsel satın alma yoluyla alınmasına ilişkin Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe ve Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu raporu okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin 12. maddesi Marmara Uzmanlar Ltd. Şti.’nin sermaye artışı ile ilgili Plan Bütçe ve Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu Ortak Raporu okunarak komisyona geri gönderildi. Meclisin 13. maddesi Denetim Komisyonuna Kadir Gürkan 34, Mustafa Ok 34, Metin Aksu 34, Ali Haydar Muradoğlu 34, Serkan Davutoğlu 28 oy alarak seçildi.

 

MADDELER GÖRÜŞÜLDÜ

 

Gündemin 14. maddesi fazla çalışma ücreti ile ilgili Zabıta Müdürlüğü talebi, Meclisin 15. maddesi ATM’li ve ATM’siz taksi durakları ile ilgili İşletme ve İştirakler Müdürlüğü talebi oyçokluğuyla kabul edildi. Gündemin 16. maddesi Osman Yılmaz Mahallesi G22b18 C4 pafta, 6123 ada, 2 nolu ve 146,74 metrekare miktarındaki parselin yeri olarak devrine ilişkin Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi oybirliğiyle, Meclisin 17. maddesi geçici iş pozisyonlarında çalışan personelin ücret ve ek çalıştırılmasına ilişkin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün talebi, Gündemin 19. maddesi Büyükşehir Belediyesinden  2 adet yolcu otobüsünün hibe olarak kabulüne ilişkin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü talebi oybirliğiyle kabul edildi. Meclisin 20. maddesi İl Sağlık Müdürlüğü’nden belediyeye 2 adet hasta nakil aracı alınmasına ilişkin Sağlık İşleri Müdürlüğü talebi direk geçmesi yönünde alınan karar oyçokluğuyla kabul edildi. Meclisin 21. maddesi imar planı tadilat taleplerinin görüşülerek imar komisyona havale edildi. Meclisin son maddesi olan 22. madde plan bütçeye havale edildi.

 

6. AYDA OLAĞAN KONGRESİ YAPILACAK

 

Meclisin gündem dışı kısmında söz alan CHP Meclis Üyesi Dilek Tan, “Gebze Kent Konseyi başkanlığını uzun süre İbrahim Güngör yaptı. İbrahim Güngör’ün ardından Gültekin Şenel seçildi ve sıkıntılı bir süreç başladı. Gebze Kent Konseyi’ne söyleyecek olan elmanın kurdun girdiğidir. Gültekin Şenel’in istifasından sonra neden hala başkan seçilmedi. Bu konuda sizlerden bilgi istiyoruz.” dedi. Dilek Tan’ın konuşmasından sonra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “İddialarla ilgili açıklama yaptım. İddialarla ilgili olarak baktık öyle şeyler yok. Kamuoyunu öyle olmayan şeyler söylemek insanların içinden geliyorsa da yanlış olur. Bir önceki dönemde görev yapmış olan kişileri suçlama doğru değil. Kimse kendine malzeme çıkarmasın. Kimse kendine şov yapmasın, kimse kendini en değerli insanı olarak görmesin. Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla dolu. Arkadaşımız o gün belki eksiklik yaptı veya nefsine yenildi. Belki oda bunları söylemek istememiştir. Ben üzüldüm. Olgunluk ağırlık başka bir şeydir. Bu yaşla da ilgili bir şey değildir. Kent konseyi 6. Ayda olağan genel kurulu yapacak. Ondan böyle kalmasını istedik. Biraz durulmasını zaman her şeyin en güzel ilacıdır” diye konuştu.

 

HALKA HESAP VERMESİ İÇİN

 

Meclisin gündem dışı kısmında söz alan CHP Meclis Üyesi Serkan Davutoğlu ise şunları söyledi:

“Yaklaşık 2 yıldır görevdeyiz. İlk günden itibaren Belediyemizin Bünyesinde kurulmuş olan özel şirket Marmara Uzmanlar 'ın gelişmesi ve kar eden bir yapı olması için Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak hep pozitif duygularla yanaştık. Neden Marmara Uzmanlar başarılı olmalı? Belediyemizin bünyesinde yer alan şirket güçlü bir şirket olursa kadro açamadığımız çalışanlarımız en azından belediye şirketinin güvencesinde olması için Neden Marmara Uzmanlar ihaleleri almalı?  Taşeron denen illetin önüne geçmek için, Gebze’nin merkezi konumun da iyi para kazandıracak işlerin bir takım şahıslara peşkeş çekilmemesi için, yapılan işlerin hesap verilebilirliği olması için, halk için yapılan hizmetin halka hesap vermesi için.

 

AKP’LİLERİ DEVEKUŞUNA BENZETTİ

 

Bizler bu duygularımızı göreve geldiğimiz günden bugüne kadar hep sürdürdük, sürdürmeye de devam edeceğiz. Fakat görüyoruz ki geçen süre içerisinde Marmara Uzmanlar Şirketi sürekli şaibeli bir şekilde basında ve kamuoyunda tartışılmakta. Marmara Uzmanlar tamamen kapalı bir kara kutu olmuş kimsenin bunu açmaya cesareti yok cesareti olanların da yetkisi yok. Denetim Komisyonu raporunun görüşüldüğü Meclis toplantısında da dile getirmiştim. Marmara Uzmanların Denetlenip bu raporların Meclise sunumuyla ilgili fakat bu görüşümüzde o günden bugüne kadar dikkate alınmadı. Siz Adalet ve Kalkınma Partisi mensubu arkadaşlar Gebze Belediyesi'nin bünyesinde yer alan bir şirketin Gebze halkına hesap vermemesinden rahatsızlık duymuyor musunuz hiç. Gittiğiniz mahallelerde halkımız bunları size sormuyor mu? Devekuşu misali başımızı ne kadar daha kuma gömerek görev yapacağız. Sorumlulardan hesap sormak hepimizin görevi değil mi?

 

HANGİ YASALARA GÖRE YÖNETİLİYORUZ?

 

Öyle ki Marmara Uzmanlar şu anda en iyi çay bahçelerini işletmekte ama ne hikmetse kimseye fiş vermeden hizmet etmekte, merkezi otoparkları işletmekte, halk ekmeği işletmekte fakat zarar etmeye de devam etmekte. Belediyeye olan kira borçlarını yine ödeyemez durumda. Nereye kadar tahammül edilecek bu hesapsızlığa. Belediyemizin işleyişinde bir acayip şaşırmamak elde değil. Belediyemizin 132 kodlu kurumca verilen borçlardan alacak hesabında 740.471 TL Marmara Uzmanlar'a para verildiği açıkça gözüküyor. Komisyondaki görüşmelerimiz sonucu biz bu borcun hangi dönemden ve neden kaynaklandığını öğrenemedik. Sadece geçmiş dönemlerden gelen bir alacak diye ifade edildi o kadar. Hangi geçmiş dönemdir bu ve bu kadar zamandır niye takipli alacaklara alınmamış ve faiz işletilmemiştir. Hangi yasalara göre yönetiliyoruz merak etmeye başladık.

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

 

 

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak böyle bir anlayışı ve uygulamayı reddediyoruz. 5393 sayılı Belediye Kanunun 38. maddesinin (f) fıkrasına göre Belediyenin gelir ve alacaklarını takip ve tahsil etmekle görevli olan Sn Belediye Başkanımızın geçmişten gelen bu alacakları zamanında takipli alacaklara almayıp oluşacak gecikme zammını yansıtmadığı için savcılığa Görevi Kötüye Kullanmak ve Kamu Zararı Yaratmaktan' suç duyurusunda bulunacağımızı Gebze halkına sorumluluğumuzdan dolayı bir borç biliyoruz."

Yapılan konuşmaların ardından Şubat ayı meclisi 3 Şubat Çarşamba günü saat 15.00’da yapılması yönünde karar alındı.

 

KÖŞKER İZİN VERMEDİ

 

Meclisin bitiminde izleyiciler bölümünde bulunan ada sahiplerinden Hatice Can, “Niye bize söz hakkı verilmiyor? Meclis üyelerinin bizleri savunmasını beklerdim. Biz sizleri hak hukuk biliyor diye seçtik. Bugüne kadar muhalefete karşı idik ama söylemek istediklerimizi onlar söylediler. Mevzu cami diyorlar gidip sorduğumuz zaman da mevzu cami değil diyorlar. Yaşanan konuyla ilgili olarak 5 parsel sahibi bulunuyor. 3 kişi dava açtı” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim