• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 03:41Güneş 05:32Öğle 13:07İkindi 17:03Akşam 20:30Yatsı 22:13
  • 16°C Kocaeli
  • 19°C İstanbul
  • 19°C Ankara
  • 20°C Rize
 • BIST: 101.892 -1.39
 • Altın: 190,254 -1.82
 • Dolar: 4,6043 -1.04
 • Euro: 5,3842 -1.80

NEDEN ERDOĞAN ?

Hasan METE

Elbette bu saatten sonra kimse Osmanlıya, meşrutiyete dönelim filan demiyor. Ama bu, geçmişi yanlış okumamızı da gerektirmiyor.

Peki biz niye yıktık Osmanlıyı? Vahdettin kaç Türk'ü katlettirmişti? Yahut ondan bir önce tahtta bulunan Sultan Reşat? Kimin tavuğuna "kışt" demişlerdi bu padişahlar?

Hadi o yalanınızı da kabul edelim de Sultan Abdülhamit müstebitti diyelim; peki ya sonraki iki padişah (Sultan Reşat ile Vahdettin) diktatörlük mü yaptılar?

"M. Kemal için idam kararı çıkarttırmıştı" ile "İngiliz gemisine binip gitti" ile hain olur mu bir insan yahu!

Bizim Osmanlıyla derdimiz neydi ki, yıktık? Bu milletin böyle bir talebi olmuş muydu? "Zalim Vahdettin'den kurtulmak istiyoruz!" diye bağıranlar mı vardı?

Peki, Osmanlıyı yıktık da yerine daha demokratik, daha halkçı, daha işçi yanlısı bir devlet mi kurduk? Hayır, çünkü Osmanlı, 1908'den itibaren çok partili, seçim yapılan, iki meclisli bir meşruti krallıktı. Yetki padişahta değil mecliste ve hükümetteydi.

Kendimizi hiç kandırmayalım. Bu milletin ne padişahla ve ne de hilafet kurumuyla bir derdi vardı. İngiliz istedi, biz de yaptık. Zira Osmanlı yıkılmadıkça, İngiliz alçakları, Osmanlının, altından petrol fışkıran topraklarının üzerine konamazlardı.

Hülasa... Yakın geçmişimiz, palavradan ve yüksek derecedeki memurinin yalanlarından ibarettir.

Bu noktadan sonra neden Erdoğan dediğimizde,bir sürü cevapla karşı karşıya kalırız,çünki Erdoğan Adnan Menderes in başlattığı,Turgut Özal ın bitirmeye çalıştığı bağımsızlık çalışmalarını çok zeki bir şekilde yürütmektedir,1909 dan beri kimsenin gerçekte duymak istemediği kulaklarını ve beynini kapattığı yeniden millet olabilme ve tam bağımsız olabilmek  öyle süslü laflarla yapılmıyor.

Şimdi kafanızda ki bütün acabaları ve ideolojileri bir kenara bırakarak neden Erdoğan ı desteklememiz gerektiğini birkaç örnekle anlatmaya çalışacağım.

93 Yıllık Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde ülkemiz bu kadar güçlü olmamıştı,buna Mustafa Kemal dönemi de dahildir,daha öncede bildiğimiz üzere 61 ihtilali,71 muhtırası,80 ihtilali,93 darbesi ki bu tarihi özellikle yazıyorum Özala karşı yapılmış olan en önemli darbe diyebiliriz ve 28 şubat postmodern darbesi öyle ki bu darbeyi gerçekleştirenler bin yıl süreceğini iddia etmişlerdi.Bu tarihten  sonra Erdoğan sahne alıyor ve gerçekten çok stratejik hamlelerle ülkemizi bu günlere taşıyordu.

Şöyle bir yakın geçmişimizi hatırlamakta yarar var,ımf den 500 milyon usd alabilmek adına ne taklalar attığımızı unutmadığımız düşünüyorum rahmetli başbakan Ecevit in Hollanda dan borç almak için gidip havalimanından döndüğü günleri de unutmadık herhalde,devlet ile hükümet karşıtlığını birbirine karıştıran insanların her gün bir sürü şehit geliyor işte Erdoğan ın getirdiği nokta tamda budur diyenleri duyar gibiyim,bu düşüncelere sahip insanlara zahmetsiz rahmetin olamayacağını hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum elbette Ak parti hükümetinin bir sürü yanlışını ben bile dile getirebilirim ama devletimizin bu bedelleri  ödemesi gerektiğini göz ardı etmemeyi de söylemeden edemeyeceğim zira bu devlet sadece akp lilerin ve akp nin devleti değildir devleti kim iyi bir noktaya taşıyorsa bana düşen ona destek vermekten başka yolun olmadığını herkese anlatmaktır.

Erdoğan ın bütün yaptıklarını bir kenara bıraksak dahi bu devleti tekrar üstlenmiş olduğu tarihi misyonun gereklerini yerine getirmekte ki gayretini bir kenara atmak ciddi bir haksızlık olur.Her şeyden önce devlet olabilme tam bağımsız Türkiye nin tekrar ayağa kalkması öyle basit yollarla olmuyor,şimdi siyasi parti liderlerine bakıyorum da kimisi ben geleyim 6 ayda terörü  bitireceğim ,kimisi ben geleyim insan haklarını getireceğim,kimisi adaleti sağlayacağım diyor,diyor ve duruyor Abdülhamit i devirenlere sorduklarında ee Padişah gitti bundan sonra ki planlarınız nedir diye sorduklarında alınan cevap çok manidardır’’BİZ SADECE ABDULHAMİT İ DEVİRME PLANI YAPMIŞTIK,SONRASINI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİK’’cevabı ile günümüzde ki karşıtların hareketleri aynı çizgidedir.Adamların Erdoğan gitsinden başka bir planları yoktur,e kusura bakmayın beyler bu millet artık eski kafa değildir,devletini evladından üstün gören ve devletinin yücelmesi için ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini çok iyi bilmektedir,büyük devlet olmak istiyorsan özüne dönmek istiyorsan ona göre hareket edeceksin,muhalefet partilerinin yapması gereken kendi çıkarları değil devletin çıkarlarını düşünmektir,e tabi ben bunu bazı liderciklerden beklemiyorum öyle ki bir parti liderinin izana uymayacak şekilde çıkıp MİT Müsteşarlığı şeffaf olmak zorunda diyorsa ondanda devletine destek olmasını bekleyemeyiz zaten köstek olmasın yeter demekten başka çare kalmıyor.

Kısacası şunu söyleyebilirim ki devleti özellikle 1940 lardan sonra sarmış derin yapılanmaya,türlü hile ve oyunlarla düşmanlarına peşkeş çeken,ekonomik,siyasi ve silahlı terörle halkı birbirine düşman eden,ordusunu ve emniyet kuvvetlerini dış mihrakların emrine vermekten çekinmeyen her beş yılda bir yaşattığı ekonomik krizlerle sürekli devleti ve milleti borçlandıran kendi kendini yönetme acziyeti ile dışarıdan ülkesine bakan atayan,bununla da yetinmeyip milletini bile tanımayan birini Cumhurbaşkanı adayı yapabilen bir zihniyete karşı dimdik duran milletini ve devletini her şeyden üstün gören 80 yılda yapılamayanı 15 yılda yapan milletine özgüven sağlayan,yeniden büyük ulus olabilmenin yolunu açan Adam olduğu için Recep Tayyip Erdoğan dır neden ve niçinin cevabı,o yüzden kimse partizanlık yapmasın Layık olduğumuz gerçek mertebeye gelebilmek içindir neden Erdoğan ın cevabı.Tarihte kurduğumuz 17.DEVLET in sonsuza kadar gitmesi içindir neden Erdoğan ın cevabı…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim