• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 06:25Güneş 07:50Öğle 13:23İkindi 16:18Akşam 18:47Yatsı 20:06
  • 8°C Kocaeli
  • 9°C İstanbul
  • 9°C Ankara
  • 8°C Rize
 • BIST: 102.715 0.57
 • Altın: 223,931 0.54
 • Dolar: 5,2843 -0.35
 • Euro: 5,9542 -0.49

İki Ülke Bu Konularda Ortak Hareket Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgenin refahı, istikrarı ve güvenliği için Türkmenistanla çalışmayı, yakın istişare halinde olmayı gelecekte de sürdüreceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda da neler ya...
İki Ülke Bu Konularda Ortak Hareket Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgenin refahı, istikrarı ve güvenliği için Türkmenistanla çalışmayı, yakın istişare halinde olmayı gelecekte de sürdüreceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda da neler yapabileceğimizi aramızda görüşme imkanımız oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve bir dizi temaslarda bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı öncesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ortak bildiri imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığına İlişkin Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı Arasında Kültür Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkmenistan Tarım Bakanlığına Bağlı Niyazov Türkmen Tarım Üniversitesi Arasında ’Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması’na İlişkin Protokol" ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Arasında İşbirliğine Dair Anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadirli Doğanım” diyerek konuşmasına başladı. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan dolayı memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra Orta Asya’ya ilk resmi ziyaretini Türkmenistan’a yaptığını ifade etti.

Ziyareti sırasında Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile ticaretten, ulaştırmaya, ekonomiden enerjiye her alanda işbirliğini kapsamlı bir şekilde değerlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ardından Dışişleri bakanlarımızda bir araya gelmek suretiyle Türkmenistan’da Türkiye-Türkmenistan arasındaki diplomatik ilişkileri çok daha güçlendirmek suretiyle gerek iki ülke gerekse bölgede neleri müşterek olarak yapabiliriz bunların çalışmasını yaptılar” diye konuştu.

Bugün ise Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve heyetini Türkiye’de misafir etmenin bahtiyarlığını duyduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı bu ziyaretlerin iki ülkenin birbirine verdiği önemi, ilişkileri geliştirme noktasındaki kararlılıklarının bir delili olduğunun altını çizdi.

“TÜRKMENİSTAN ÖZEL BİR KONUMA SAHİP”

Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin son yıllarda herkesin gıpta ile baktığını imrenilecek bir seviyeye ulaştığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki dönemde bu ilişkilerimizi ekonomiden tarıma, enerjiden ulaştırmaya her alanda daha da güçlendirmekte kararlıyız. Her zaman olduğu gibi bu ziyaret vesilesiyle de sayın Berdimuhamedov ile samimi ikili bir görüşmemiz oldu. Dostane ve verimli bir şekilde bu görüşmemizi gerçekleştirdik. Daha sonra heyetlerarası görüşmemizi yaptık. Bu arada bakan arkadaşlarımız birbiriyle görüşmeler yaptılar. Bilhassa ulaştırma ve enerji alanındaki işbirliğimiz ilişkilerimizi stratejik bir boyut kazandırıyor. Biliyorsunuz Orta Asya’nın Hazar Denizi üzerinden ulusalararası pazarlara bağlanması noktasında Türkmenistan özel bir konuma sahip. Türmen kardeşlerimizle bunu fırsata çevirmek ve daha iyi değerlendirmek için çok yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına yönelik fikir teatisinde bulunduk. Bu arada tabi Enerji bakanlarımızda aynı şekilde bunun detaylarına kendi aralarında görüştüler. Bu kritik konuda Türkmenistan ile Türkiye’nin vizyonlarının aynı olduğunu birkez daha müşahede ettik. Bahsettiğim bu alanlarda başta Azerbaycan olmak üzere diğer bölge ülkeleriyle de yakın bir diyalog ve işbirliği içerisindeyiz” diye konuştu.

“GÜÇLÜ DESTEĞİN ÇOK BÜYÜK ÖNEMİ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan arasında dışişleri bakanları düzeyinde üçlü mekanizmayı geçen yıl hayata geçirdiklerini ifade etti. Bakanların belli aralıklarla bir araya gelerek pek çok konuyu ele aldığını işbirliği projelerini değerlendirdiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mekanizmayı liderler düzeyine çıkarmaya karar verdik ve ilk toplantımızı inşallah Türkmenistan’da yapacağız. Ben bu vesileyle Türkmen kardeşlerime gösterdikleri işbirliği için teşekkür ediyorum. Türkmenistan müteahhitlik sektörü bakımından da özel bir ülkedir. Müteahhitlerimizin orta Asya’da en fazla proje üstlendiği ülke Türkmenistan’dır. Bu günü kadar Türk müteahhitler tarafından Türkmenistan’da gerçekleştirilen projelerin toplam değeri 46 milyar dolara ulaştı. Bu başarıda başta sayın Devlet başkanı olmak üzere Türkmen kardeşlerimizin firmalarımıza verdikleri güçlü desteğin çok büyük önemi var. Ben bu vesileyle değerli dostuma firmalarımıza gösterdiği güven için en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Firmalarımızda başarı grafiklerini her geçen gün yükselterek yüzümüzü ağırtıyor, bu güvene layık bir performans sergiliyorlar. Türkmenistanla olan ticari ve ekonomik ilişkilerimiz olumlu bir seyir izliyor. Bu alanlarda mevcut potansiyelin tam anlamıyla kullanılması için ortak çabalarımızı devam ettirme hususunda tam bir görüş birliği içindeyiz” ifadelerini kullandı.

“SULTAN ALPARSLAN’IN MEZARININ BULUNMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile yaptıkları ikili görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgenin refahı, istikrarı ve güvenliği için Türkmenistanla çalışmayı, yakın istişare halinde olmayı gelecekte de sürdüreceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda da neler yapabileceğimizi aramızda görüşme imkanımız oldu. Türkiye olarak bir çok alanda Türkmen kardeşlerimizin yanında olmaya, tecrübe ve imkanlarımızı onların istifadesine sunmaya gayret ediyoruz. TİKA yurt dışındaki ilk ofisini Aşkabat’ta açmış aradan geçen süre zarfında da hamd olsun kültürden turizme, tarımdan hayvancılığa, eğitimden sağlığa her alanda pek çok proje gerçekleştirmiştir. Şimdi de TİKA Sultan Alparslan’ın mezarını bulunmasına ayrıca Merv’deki sahabe türbelerinin restorasyonuna ilişkin çok önemli, çok anlamlı proje yürütüyor. İnşallah bu proje tamamlandığında hepimizin medarı iftiharı olacak ortak kadim mirasımızın bir sayfası daha ihya edilecektir. Aynı şekilde eğitim konusunda da Türkmenistanlı kardeşlerimizle yoğun bir çalışmayı sürdürüyoruz. Bugün Türkiye bursları kapsamında 300’ün üzerinde Türkmen öğrenciye lisans,yüksek lisans ve doktora seviyesinde ülkemizde eğitim görüyor. İnşallah önümüzdeki yıl bu sayıyı daha da arttıracak, çok daha fazla Türkmen öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sunacağız.”

“TÜRKMENİSTAN’IN REFORMLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Türkeminstan’ın Berdimuhamedov’un önderliğinde her alanda önemli reformlar gerçekleştirdiğini ve ciddi ilerlemeler kaydettiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin reformları yakından takip ettiğini ve elde edilen başarıdan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünün 20. Yıl dönümü tebrik etti.

KONUK DEVLET BAŞKANI

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kendisi ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı memnuniyetini dile getirerek konuşmasına başladı. Türkiye ile Türkmenistan’ın kardeş iki ülke olduğunu sözlerine ekleyen Berdimuhamedov, Türkmenistan ve Türkiye için 2015 yılının çok önemli bir sene olduğunu dile getirdi. Türkmenistan’ın tarafsızlığının 20. Yıl dönümü kutladığını dile getiren Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkmenistan’a davet etti.

“TÖRENLERE KATILACAĞIM”

Berdimuhamedov, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünün yine 2015 yılı içerisinde kutlanacağına işaret etti. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde yapılan bütün törenlere Türkmenistan olarak katılacaklarını vurgulayan Berdimuhamedov, “Bizim görüşmelerimizin devamında ilk önce uluslararası ve bölgesel sorunlara dikkat çekti. Ticari konularda ele alındı görüşmelerde. Bizim görüşmelerimiz Türkiye ile uyumlu. Çalışmalarımız barış ve refaha yönelik oldu” dedi.

“TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN ÇALIŞMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

Türkmenistan’ın enerji ve ulaştırma konularına büyük önem verdiklerinin altını çizen Berdimuhamedov, Türk müteahhitlerinin Türkmenistan’da büyük çalışmalar yaptığına vurgu yaptı.

Türk müteahhitlerin yaptığı tesislerin çok modern olduğunu dile getiren Berdimuhamedov, bu çalışmalara ve projelere büyük önem verdiklerine dikkat çekti.

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari hacminin 6 milyar doları aştığını vurgulayan Berdimuhamedov, 2013 yılına göre bunun yüzde 6 arttığını kaydetti.

Türk işadamlarının şuan yaptıkları çalışmalarının şuanda 20 milyar dolar olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, yarın İstanbul’da uluslararası formda bütün bunları tekrar ele alacaklarını dile getirdi.

“BU BİRLİĞİMİZİ GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ”

Türkmenistan ve Türkiye devletlerinin köklerinin tek olduğunu vurgulayan Berdimuhamedov, “Biz bu bütün ortak çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Bu gelişmeleri gelecekteki geleceklere bırakmalıyız. Sultan Alparslan’ın mezarının bulunması konusunda TİKA tarafından yapılan çalışmalar önemlidir. Bu sene Merv şehrimiz Türkçe konuşan devletin kültürel başkenti seçildi. Kültürel çalışmalarımızı daha da geliştirmek için ortak çalışmalarımız çok faydalı olacak. Bütün görüştüklerimizin ve anlaşmalar bu hukuki temelimizin bir göstergesidir. Bu daha da kuvvetlenecektir. Bizim ziyaretimizin temeli gelecekte münasebetlerimizin temelini güçlendirmek içindir. Onun için sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda şükranlarımı sunmak istiyorum, bütün bu çalışmaları destekliyor. Türk halkına barış ve huzur diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim