• Bir Ayet
 • Bir Hadis
 • Namaz Vakitleri
 • Hava Durumu
 • "Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır."(Mülk, 12-14)
 • "Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116)
 • için namaz vakitleri
  İmsak 04:36Güneş 06:10Öğle 13:09İkindi 16:54Akşam 19:56Yatsı 21:24
  • 8°C Kocaeli
  • 11°C İstanbul
  • 5°C Ankara
  • 9°C Rize
 • BIST: 110.932 -1.06
 • Altın: 175,077 0.15
 • Dolar: 4,0581 0.43
 • Euro: 4,9812 -0.14

ÇANAKKALE GEÇİLMEDİ Mİ?

Hasan METE

Birlik ve beraberliğimiz güzel… Vatan sevgimiz de güzel… Ortak düşüncelerimiz ve heyecanlarımız da güzel… Ama bir de hakikat var ki ona sadakat belki hepsinden güzel…

Milli müfredatımız bize öğretmediği için çoğumuz şu suallerin cevaplarını sanırım doğru dürüst bilmiyoruz: Biz, 1. Dünya Savaşına neden girdik? İngiliz ve Fransız savaş gemileri Çanakkale’den neden geçmek istediler? Hangi gerekçe yahut en azından hangi bahane ile? Çanakkale geçilmediyse İstanbul nasıl işgal edildi?

Size ne yazık ki hakikati bir kere de ben söylemek zorundayım. Bilmek istemediğimiz gelişmeler şöyle oldu:

Breslau ve Goben adındaki iki Alman savaş gemisi, Akdeniz’de İngiliz savaş gemileri tarafından kovalanmaya başlayınca, bu gemiler Çanakkale’den geçip İstanbul’a geldiler.

O zamana değin savaşta tarafsızlığını korumayı başarmış bulunan Osmanlının yapması gereken, bu iki Alman savaş gemisini alıkoyup mürettebatını da tutuklamaktı.

Fakat böyle olmadı. Zira Harbiye nazırı ve başkumandan vekili Enver Paşa, Cihan Harbine Almanya’nın yanında girmek ve kaybedilen toprakları küffardan geri almak niyetindeydi.

İlkin tarafsızlık pozisyonu şeklen de olsa korunmaya çalışıldı: Alman gemilerinin satın alındığı ve isimlerinin Yavuz ve Midilli olarak değiştirildiği ilan edildi; başta savaş gemilerinin kaptanı Amiral Souchon olmak üzere bütün gemi personelinin Osmanlı vatandaşlığına geçtiği belirtilip Osmanlı askeri kıyafetleri giydirildi ve başlarına da fes geçirildi.

Bir de olayın diğer bir yönü vardır ki; bu konu tamamen ilgi alanımız dışındadır. Bizim cenahta bunlar olurken, öte yandan Çarlık Rusya’sında Bolşevik ihtilali başlamıştı ve fakat Lenin o esnada kaçak olarak İsviçre’deydi.

Dünya Savaşı başlayınca Lenin, Almanlara, eğer Rusya’da proletarya devrimi başarılı olursa şartsız olarak savaştan çekileceklerini; yani İngiltere ve Fransa ile olan ittifaklarını bozacaklarını bildirdi. Böyle bir durum Almanlar için çok müthiş bir gelişme olurdu. O yüzden de Almanlar bu hevesle Lenin’i, tarihe “mühürlü tren” olarak bilinen trenle Rusya’ya gönderdiler ve Lenin’i ihtilalin liderliğine oturttular.

Alman genelkurmayı şunun farkına vardı ki; Rusya’da komünist devriminin başarılı olabilmesi için Çar’ın zora düşmesi gerekiyordu. Bu sebeple Alman yönetimi vakit geçirmeksizin, Marmara’da demirli halde bulunan Alman savaş gemilerinin komutanı Amiral Souchon’dan, Rusya’da devrim yapmaya çalışan Lenin’e yardımcı olması, Rusya yönetiminin zor duruma düşürülmesi için gereken her şeyin yapılmasını istedi.

Emri alan Amiral Souchon, Saray’dan Karadeniz’e çıkmak için defalarca müracaatta bulunduysa da istediği sonucu bir türlü alamadı; Padişah Sultan Reşat da, sadrazam Sait Halim Paşa da böyle bir talebi kesinlikle kabul etmediler.

İş, Enver Paşanın kurnazlığına kalmıştı: Enver Paşa, başkumandan vekili sıfatıyla savaş gemilerinin tatbikat yapma bahanesiyle Karadeniz’e açılmasını sağladı. Gemiler, Rusya’nın buğday silolarını ve petrol depolarını bombaladı.

Çarlık çok kötü durumdaydı. Ülke yiyecek, yakıt ve hepsinden önemlisi petrol sıkıntısına düşmüştü. Çar, hemen müttefiklerinden İngilizlerden ve Fransızlardan yardım istedi. Fakat bu kış mevsiminde İngiltere yahut Fransa’dan Rusya’ya yardım göndermek kolay değildi. Zira üç yoldan ilki olan kuzey denizi buz tutmuştu; gemilerin gidebilmesi olası değildi. Diğer irtibat yolu olan Kuzey Avrupa güzergahı ise Almanlar tarafından tahkim edilmişti. Geriye tek yol kalıyordu: Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından geçip Rusya’nın imdadına yetişmek…

Devam edecek…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Milli Hakimiyet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim